Rescuing Our Next Generation 5k & 1 Mile

Overall Finish List

April 15, 2017


Results By Domenic & Mike for

5k Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Bernhard Heulmanns Lake Wylie SC 144 48 M 1 Top Fin 19:00.1 19:01.7 6:08/M
2 Janet Gluski Jupiter FL 224 33 F 1 Top Fin 19:06.6 19:07.5 6:10/M
3 Aaron Anderson Tampa FL 187 30 M 2 Top Fin 20:39.0 20:40.3 6:40/M
4 Thomas Gludki Jupiter FL 223 34 M 3 Top Fin 20:45.2 20:46.5 6:42/M
5 James Westrich Norwich VT 189 53 M 1 50-59 20:45.1 20:46.6 6:42/M
6 Tim Hayes Roanoke VA 116 46 M 1 40-49 20:54.1 20:55.7 6:45/M
7 Johnny Orital 210 16 M 1 14-19 21:28.7 21:29.1 6:56/M
8 Mackenzie Bell Brooksville FL 114 13 F 2 Top Fin 21:28.8 21:29.3 6:56/M
9 Shane Singleton Oldsmar FL 123 10 M 1 1-13 22:35.5 22:36.0 7:17/M
10 Daniel Menken Orlando FL 172 26 M 1 20-29 22:38.3 22:40.9 7:19/M
11 David Barnhart New Port Richey FL 142 58 M 2 50-59 22:49.2 22:50.9 7:22/M
12 Daniel Jensen Denver CO 111 60 M 1 60-99 22:50.9 22:53.9 7:23/M
13 Michael Bell Brooksville FL 112 43 M 2 40-49 23:19.1 23:19.9 7:31/M
14 Sean Burge 211 18 M 2 14-19 23:14.9 23:20.4 7:32/M
15 Jeff Rathmell Dunedin FL 178 44 M 3 40-49 23:20.6 23:24.3 7:33/M
16 Tristen Middleton 231 32 M 1 30-39 23:01.1 23:27.7 7:34/M
17 Kat Damstetter Hudson FL 156 48 F 3 Top Fin 23:43.3 23:43.8 7:39/M
18 Alyssa Salamone New Port Richey FL 222 21 F 1 20-29 23:48.3 23:50.2 7:41/M
19 Stephan Villavicencio Tampa FL 126 38 M 2 30-39 23:45.8 23:51.9 7:42/M
20 Patrick Bork 207 14 M 3 14-19 23:51.5 23:57.1 7:44/M
21 Robert Majors Largo FL 138 29 M 2 20-29 23:57.4 24:02.4 7:45/M
22 Shawn Stephens Lake City FL 165 52 M 3 50-59 24:01.8 24:04.5 7:46/M
23 Birgitt Zirden-Heulmanns Lake Wylie SC 143 53 F 1 50-59 24:10.3 24:12.6 7:48/M
24 Kerry Rickel Palm Harbor FL 192 30 F 1 30-39 25:03.1 25:05.8 8:05/M
25 Jon Carter Tampa FL 154 53 M 4 50-59 25:06.3 25:14.4 8:08/M
26 John Menken Palm Harbor FL 171 58 M 5 50-59 25:17.8 25:20.7 8:10/M
27 Shana Mabie Palm Harbor FL 181 39 F 2 30-39 25:18.1 25:23.7 8:11/M
28 Andrew Garcia Tampa FL 101 31 M 3 30-39 25:40.6 25:47.6 8:19/M
29 Alyson Edens Palm Harbor FL 180 30 F 3 30-39 26:09.9 26:15.9 8:28/M
30 Sara Phillips 229 40 F 1 40-49 26:20.5 26:22.8 8:30/M
31 David Shiner Saint Petersburg FL 225 45 M 4 40-49 26:27.5 26:29.0 8:33/M
32 Jacob Blair 209 15 M 4 14-19 26:31.7 26:36.2 8:35/M
33 Chris Youngblood Dunedin FL 183 46 M 5 40-49 27:08.8 27:12.5 8:46/M
34 Samuel Lewbel Stafford Springs CT 163 67 M 2 60-99 27:16.5 27:19.3 8:49/M
35 Sarah Menken Littleton CO 179 27 F 2 20-29 27:17.4 27:20.2 8:49/M
36 Jim Wannamaker Palm Harbor FL 193 68 M 3 60-99 27:51.5 27:57.5 9:01/M
37 Chanel Gianelli Oldsmar 227 30 F 4 30-39 27:59.4 28:05.7 9:04/M
38 Gima Kline Dunedin FL 162 33 F 5 30-39 28:04.4 28:06.8 9:04/M
39 Tiffany Ernst Oldsmar FL 170 35 F 6 30-39 28:12.3 28:19.3 9:08/M
40 Daniel Deleon Portland TN 110 46 M 6 40-49 29:04.8 29:10.4 9:25/M
41 William Jenkins Melbourne FL 186 25 M 3 20-29 29:04.4 29:12.6 9:25/M
42 Krista Millian Palm Harbor FL 108 36 F 7 30-39 29:36.5 29:40.3 9:34/M
43 Joed Smith Oldsmar FL 173 39 M 4 30-39 30:18.0 30:18.0 9:46/M
44 Susie Grace Lutz FL 169 46 F 2 40-49 30:18.6 30:27.7 9:49/M
45 Eric Dodson Palm Harbor FL 226 40 M 7 40-49 30:25.6 30:35.0 9:52/M
46 Daniel Waldman Oldsmar FL 132 10 M 2 1-13 30:51.2 30:51.9 9:57/M
47 Maria Cortes Oldsmar FL 124 37 F 8 30-39 30:50.8 30:52.9 9:57/M
48 Larry Godair Apollo Beach FL 159 70 M 4 60-99 31:09.6 31:14.0 10:05/M
49 Jasmin Londono Melbourne FL 185 28 F 3 20-29 31:14.7 31:22.9 10:07/M
50 Dolly Talmadge Dunedin FL 134 63 F 1 60-99 31:14.2 31:23.6 10:07/M
51 Jasmine Herritt Roanoke VA 115 37 F 9 30-39 31:46.7 31:51.7 10:16/M
52 Frannie Godair Apollo Beach FL 158 62 F 2 60-99 31:58.5 32:02.9 10:20/M
53 Dixie Miller 215 18 F 1 14-19 32:03.0 32:03.4 10:20/M
54 Dan Graves Spring Hill FL 140 45 M 8 40-49 32:08.4 32:15.7 10:24/M
55 Sarah Stephens Lake City FL 164 46 F 3 40-49 32:11.2 32:16.5 10:25/M
56 Samantha Butler Oldsmar FL 102 31 F 10 30-39 32:17.0 32:17.0 10:25/M
57 Chloe Overfield 216 18 F 2 14-19 32:11.4 32:17.0 10:25/M
58 Liliana Crellin Largo FL 201 43 F 4 40-49 32:20.4 32:28.4 10:28/M
59 Rod Harley St. Petersburg FL 105 47 M 9 40-49 32:23.0 32:34.2 10:30/M
60 Irina Varzavand St. Petersburg FL 106 26 F 4 20-29 32:24.9 32:35.9 10:31/M
61 Tiim Love Clearwater FL 161 54 M 6 50-59 32:46.0 32:46.0 10:34/M
62 Ann Robinson Palm Harbor FL 160 65 F 3 60-99 33:06.2 33:10.9 10:42/M
63 Ryan Jones Weekie Wachee FL 177 35 M 5 30-39 33:30.9 33:33.8 10:49/M
64 Grace Walker Palm Harbor FL 146 12 F 1 1-13 34:11.4 34:15.4 11:03/M
65 Nathan Walsh 218 22 M 4 20-29 34:09.3 34:15.7 11:03/M
66 Angelica Orelus 214 14 F 3 14-19 34:10.9 34:15.8 11:03/M
67 Chloe Guy 212 15 F 4 14-19 34:11.7 34:16.6 11:03/M
68 Samantha Casequin 220 22 F 5 20-29 34:11.2 34:17.4 11:04/M
69 Haylee Gardner 205 9 F 2 1-13 34:14.3 34:19.2 11:04/M
70 Scott Crellin Palm Harbor FL 149 48 M 10 40-49 34:42.9 34:50.1 11:14/M
71 Leelee Ewer Palm Harbor FL 121 40 F 5 40-49 35:13.9 35:19.7 11:24/M
72 Louis Ferraroni Clearwater FL 194 23 M 5 20-29 36:02.4 36:11.7 11:40/M
73 Giovanni Ferraroni Clearwater FL 195 20 M 6 20-29 36:02.4 36:11.8 11:40/M
74 Kim Edwards Safety Harbor FL 117 36 F 11 30-39 36:26.9 36:43.2 11:51/M
75 Scotty Valentine St Petersburg FL 141 33 M 6 30-39 36:42.7 36:53.2 11:54/M
76 Madison Malyk Dunedin FL 182 17 F 5 14-19 37:44.2 37:54.2 12:14/M
77 Elizabeth Schenk 206 14 F 6 14-19 38:05.1 38:11.6 12:19/M
78 Chris Tagliarini 217 41 M 11 40-49 38:42.9 38:48.7 12:31/M
79 Jacqueline Renaud 228 22 F 6 20-29 38:43.8 38:49.6 12:31/M
80 Renee Dyer Palm Harbor FL 145 49 F 6 40-49 38:50.5 38:58.0 12:34/M
81 Robyn Matos Tarpon Springs FL 109 32 F 12 30-39 39:25.7 39:37.4 12:47/M
82 Jeff Matos Tarpon Springs FL 104 30 M 7 30-39 39:24.9 39:37.7 12:47/M
83 Lynda Olander Safety Harbor FL 135 70 F 4 60-99 40:11.3 40:20.7 13:01/M
84 Jordan Ulrich Oldsmar FL 199 0 F 1 0- 0 40:47.8 41:11.0 13:17/M
85 Shannon Ulrich Oldsmar FL 200 34 F 13 30-39 40:48.9 41:12.3 13:17/M
86 Olivia Torales 213 13 F 3 1-13 41:09.9 41:16.4 13:19/M
87 Christina Youngblood Dunedin FL 184 46 F 7 40-49 41:16.6 41:26.8 13:22/M
88 Mary Bork 208 7 F 4 1-13 41:25.5 41:31.6 13:24/M
89 Tari Yeatman Palm Harbor FL 203 36 F 14 30-39 41:32.0 41:32.0 13:24/M
90 Kathryn Shaw 219 29 F 7 20-29 41:39.9 41:46.4 13:28/M
91 Howard Spiegel Tarpon Springs FL 152 10 M 3 1-13 43:20.0 43:20.0 13:59/M
92 Colleen Spiegel Tarpon Springs FL 153 39 F 15 30-39 43:25.0 43:25.0 14:00/M
93 Lisa McDaniel Odessa FL 128 46 F 8 40-49 43:39.3 43:44.0 14:06/M
94 Lee McDaniel Odessa FL 127 52 M 7 50-59 43:41.4 43:46.0 14:07/M
95 Jeff Kronschnabl Clearwater 221 60 M 5 60-99 43:42.0 43:46.3 14:07/M
96 William Wilcoxen Hudson FL 103 9 M 4 1-13 44:52.0 45:02.3 14:32/M
97 Leigh Cowan Land O Lakes FL 151 30 F 16 30-39 44:54.5 45:04.8 14:32/M
98 Connor Pigott Oldsmar FL 118 3 M 5 1-13 45:28.0 45:28.0 14:40/M
99 Dane Pigott Oldsmar FL 119 31 M 8 30-39 45:31.0 45:31.0 14:41/M
100 Kelly Pigott Oldsmar FL 120 31 F 17 30-39 45:13.2 45:31.1 14:41/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
101 Trish Cooper Oldsmar FL 147 49 F 9 40-49 45:52.4 46:04.8 14:52/M
102 Elaine Zagami Clearwater FL 150 55 F 2 50-59 45:52.5 46:04.9 14:52/M
103 Barbara Jo Bell 230 37 F 18 30-39 53:07.2 53:13.9 17:10/M