South Shore 5k4Q

Age Group Results

April 22, 2017


Results By Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.


Men: 0- 0 1- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Women: 0- 0 1- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Marjorie Rosario 169 1 73 37:55.4 12:14/M
2 Jenna Fulton 199 1 116 51:04.3 16:28/M
3 Sara Obbourne 194 1 131 1:06:46.3 21:32/M
4 Reannon Obourne 195 1 132 1:06:46.7 21:32/M
5 Kailey Linton 172 1 133 1:07:50.2 21:53/M
6 Fabiola Velez 181 1 134 1:08:55.6 22:14/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Benard Marshall 180 0 1 83 39:17.3 12:40/M
2 Unknown Partic. 192 192 1 117 51:06.3 16:29/M
3 Unknown Partic. 191 191 1 125 59:05.4 19:04/M
4 Unknown Partic. 189 189 1 126 59:12.3 19:06/M
5 Unknown Partic. 190 190 1 128 59:23.7 19:09/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Skylar Rayfield Apollo Beach FL 148 5 1 75 38:01.0 12:16/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Joel Hudson Apollo Beach FL 81 9 1 65 35:41.7 11:31/M
Top

Female 10 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Zoe Haeck Apollo Beach FL 57 19 1 41 31:20.3 10:06/M
2 Peyton Mungaray Riverview FL 46 12 1 46 31:58.0 10:19/M
3 Raquel Amshel Apollo Beach FL 123 11 1 97 43:25.4 14:00/M
Top

Male 10 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Haydon Patrick Plant City FL 106 14 1 1 21:16.1 6:52/M
2 James Moore 151 19 1 5 22:58.4 7:25/M
3 Connor Neal 187 16 1 6 23:57.1 7:44/M
4 Mason Ritenauer Valrico FL 71 12 1 8 25:49.0 8:20/M
5 Joey Hamilton 174 17 1 14 27:26.5 8:51/M
6 Armando Carrasquillo 171 16 1 16 27:42.6 8:56/M
7 Brendon Wheddon 165 18 1 20 28:00.1 9:02/M
8 Luke Hudson Apollo Beach FL 80 10 1 23 28:24.0 9:10/M
9 Jason Coulthart 157 16 1 31 29:42.3 9:35/M
10 Josh Herman 167 18 1 48 32:17.7 10:25/M
11 David Mayes 154 17 1 54 34:02.3 10:59/M
12 Hector Duque 152 17 1 56 34:24.7 11:06/M
13 David Amshel Apollo Beach FL 121 16 1 84 39:17.8 12:40/M
14 Nick Bremer Riverview FL 23 16 1 120 51:54.0 16:45/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michele Vogiatzis Tampa FL 99 28 1 26 28:43.2 9:16/M
2 Alexa Richter Riverview FL 14 26 1 27 28:55.0 9:20/M
3 Kelly Stafford Ruskin FL 18 27 1 34 30:11.0 9:44/M
4 Amanda Berg Riverview FL 92 29 1 37 31:14.6 10:05/M
5 Rachel Hall Ruskin FL 91 26 1 43 31:37.8 10:12/M
6 Jennifer Collins Apollo Beach FL 30 20 1 45 31:40.5 10:13/M
7 Nicole Miller Tampa FL 17 27 1 57 34:36.6 11:10/M
8 Katie Young Riverview FL 76 22 1 59 34:53.2 11:15/M
9 Meghan Billick Riverview FL 11 25 1 71 37:26.7 12:05/M
10 Margaret Roggeman Temple Terrace FL 128 20 1 76 38:09.8 12:18/M
11 Julie Roggeman Valrico FL 118 22 1 77 38:10.8 12:19/M
12 Sara West Tampa FL 10 25 1 87 40:49.7 13:10/M
13 Adele Campbell Riverview FL 12 25 1 89 41:03.5 13:15/M
14 Christina Gennaro Tampa FL 3 26 1 91 41:52.3 13:30/M
15 Susann Nasca Tampa FL 26 27 1 92 42:37.1 13:45/M
16 Rachel Muldowney Parrish FL 82 29 1 100 43:46.1 14:07/M
17 Amber Lyons Valrico FL 15 23 1 114 49:16.0 15:54/M
18 Tara Ledford Ruskin FL 67 26 1 123 57:32.0 18:34/M
19 Ashley Greene Gibsonton FL 29 27 1 127 59:17.8 19:07/M
20 Frances Sanchez Tampa FL 35 28 1 135 1:10:05.2 22:36/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gerardo Miron 155 21 1 2 22:01.0 7:06/M
2 Froylan Miron 156 20 1 3 22:04.6 7:07/M
3 Michael Lopez Wesley Chapel FL 70 22 1 22 28:20.8 9:08/M
4 Sean Lockhart Tampa FL 28 28 1 25 28:39.6 9:15/M
5 Daniel Peedin Tampa FL 6 29 1 30 29:11.7 9:25/M
6 Justin Bowman Tampa FL 24 29 1 42 31:37.7 10:12/M
7 Bradley Moore Seffner FL 13 27 1 55 34:02.6 10:59/M
8 Kyle Lockhart Tampa FL 27 27 1 61 34:59.0 11:17/M
9 Travis Falkenberg Plant City FL 105 23 1 82 38:55.1 12:33/M
10 Ryan Bennett Wimauma FL 85 26 1 96 43:00.9 13:52/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Crystal Harris 150 33 1 11 26:23.1 8:31/M
2 Kristie Dixon Brandon FL 116 37 1 12 26:48.1 8:39/M
3 Stephanie Hamilton 175 39 1 13 26:59.6 8:42/M
4 Pam Brueggeman 185 31 1 15 27:32.9 8:53/M
5 Anna Schermerhorn Riverview FL 114 31 1 21 28:08.2 9:05/M
6 Kristie Hess Tampa FL 117 33 1 24 28:27.3 9:11/M
7 Brianna Ward Riverview FL 36 37 1 28 29:00.0 9:21/M
8 Katie Pequeno Riverview FL 98 33 1 35 30:20.4 9:47/M
9 Lindsay Graden Riverview FL 111 35 1 53 33:53.8 10:56/M
10 Kari Nolan Valrico FL 87 37 1 62 35:10.0 11:21/M
11 Casey Appleby Riverview FL 100 36 1 68 36:16.7 11:42/M
12 Jaime Sharitz Riverview FL 45 39 1 69 36:16.9 11:42/M
13 Shawndrika Dennis Brandon FL 59 37 1 102 44:17.8 14:17/M
14 Tara Donato Dover FL 16 35 1 111 48:35.9 15:40/M
15 Kendall Sumner Lithia FL 125 34 1 112 48:37.7 15:41/M
16 Amy Stokes Plant City FL 86 37 1 113 48:37.9 15:41/M
17 Tasha Brinson Riverview FL 31 39 1 119 51:36.8 16:39/M
18 April Lancaster 166 37 1 122 54:34.0 17:36/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brandon Ehret Brandon FL 50 35 1 10 26:17.3 8:29/M
2 Tyler Schuerman Largo FL 42 36 1 17 27:46.0 8:57/M
3 Jacob Amroei Ruskin FL 66 30 1 19 27:53.9 9:00/M
4 Giovanni Ruiz Brandon FL 108 38 1 39 31:17.7 10:05/M
5 Logan Sultenfuss Ruskin FL 90 36 1 44 31:37.8 10:12/M
6 Joe Dicanio Brandon FL 38 39 1 52 33:48.4 10:54/M
7 Jesse Rosenow Tampa FL 34 31 1 60 34:57.6 11:16/M
8 Warren Holding Wimauma FL 22 38 1 95 43:00.7 13:52/M
9 Kevin Lonzo Saint Petersburg FL 84 30 1 99 43:29.9 14:02/M
10 Phillip Muldowney Parrish FL 83 33 1 124 58:28.0 18:52/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Wendi Hudson Apollo Beach FL 79 45 1 4 22:36.8 7:17/M
2 William Breazeale Lithia FL 61 42 1 33 30:05.0 9:42/M
3 William Breazeale Lithia FL 62 42 1 36 30:36.0 9:52/M
4 Carol Haeck Apollo Beach FL 21 44 1 40 31:20.2 10:06/M
5 Diana Cadle Brandon FL 44 49 1 49 32:56.9 10:37/M
6 Laurie Godwin Plant City FL 119 43 1 64 35:35.0 11:29/M
7 Lisa Sheeran Lithia FL 93 44 1 79 38:33.3 12:26/M
8 Kristin Pavlin Houston TX 52 45 1 81 38:53.3 12:33/M
9 Dyana Rochelle Valrico FL 39 44 1 86 40:12.3 12:58/M
10 Cynthia Byrd Riverview FL 113 48 1 101 43:58.6 14:11/M
11 Melinda Barker Lithia FL 96 47 1 105 46:02.5 14:51/M
12 Sarah Aybar Riverview FL 129 49 1 110 48:23.6 15:36/M
13 Angel Rochefort Riverview FL 32 42 1 118 51:35.6 16:38/M
14 Kyra Pegg Valrico FL 138 42 1 121 54:27.3 17:34/M
15 Paula MacDonald 176 47 1 129 1:01:06.3 19:43/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Eric Haeck Apollo Beach FL 56 46 1 7 25:24.3 8:12/M
2 George Ritenauer Valrico FL 73 45 1 9 25:59.1 8:23/M
3 Michael Lopez Wesley Chapel FL 2 45 1 29 29:11.3 9:25/M
4 Michael Barker Lithia FL 1 45 1 32 29:50.8 9:37/M
5 Kevin Pegg Valrico FL 41 45 1 47 32:02.2 10:20/M
6 David Hamilton 173 43 1 50 32:57.4 10:38/M
7 Jason McDonald Tampa FL 65 43 1 72 37:42.2 12:10/M
8 Vuong Phan Tampa FL 20 45 1 78 38:28.0 12:25/M
9 Ron Allen Brandon FL 51 45 1 80 38:51.6 12:32/M
10 Craig Amshel Apollo Beach FL 122 49 1 98 43:26.9 14:01/M
11 Jason Carty Brandon FL 37 40 1 104 45:53.3 14:48/M
12 Michael Harper 177 49 1 130 1:01:10.1 19:44/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Judi Smolinski Sun City Center FL 153 58 1 66 36:08.6 11:39/M
2 Margaret Panek 164 55 1 74 37:58.6 12:15/M
3 Lauren Davis Lithia FL 77 50 1 85 39:35.3 12:46/M
4 Kim Rankin Apollo Beach FL 60 56 1 88 40:51.1 13:11/M
5 Terri Vazquez Riverview FL 69 50 1 90 41:37.4 13:25/M
6 Paula Andersen Apollo Beach FL 126 55 1 93 42:47.4 13:48/M
7 Barbara Marshall Riverview FL 33 54 1 106 46:15.5 14:55/M
8 Estelle Wolfman Tampa FL 97 58 1 108 46:15.6 14:55/M
9 Betty Terry Riverview FL 58 57 1 136 1:10:05.6 22:36/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Paul Elmore Clearwater FL 89 50 1 38 31:14.7 10:05/M
2 Mark King Apollo Beach FL 8 58 1 63 35:23.0 11:25/M
3 Dwayne Taylor Riverview FL 74 54 1 94 42:51.5 13:49/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Maggie Miller Bradenton FL 53 63 1 18 27:52.7 8:59/M
2 Max Logan Riverview FL 75 61 1 70 36:17.2 11:42/M
3 Linda Fertic Tampa FL 102 61 1 107 46:15.6 14:55/M
4 Sherrie Sikes Valrico FL 101 64 1 109 46:15.7 14:55/M
5 Diana Ailes 170 66 1 115 49:24.0 15:56/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mike Fanning Valrico FL 107 61 1 51 33:32.1 10:49/M
2 Dave Smolinski Sun City Center FL 104 66 1 67 36:13.4 11:41/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Nan Ryan Sun City Center FL 120 70 1 103 45:18.3 14:37/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 David Ott Parrish FL 78 75 1 58 34:39.1 11:11/M