5 Points of Life 5k

Age Group Results

April 01, 2017


Results By Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.


Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mia Deronda 1051 13 1 6 21:05.2 6:49/M
2 Emily Escamilla Brooksville FL 1163 16 1 11 21:35.0 6:58/M
3 Mackenzie Bell Hudson FL 1063 13 1 15 22:25.3 7:15/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Janette Wilhite 1352 1 162 56:16.7 18:24/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Payton Fahey Spring Hill FL 1171 8 1 31 26:32.2 8:35/M
2 Olivia Difrank Spring Hill FL 1156 9 1 43 28:00.5 9:05/M
3 Caylee Senzig Spring Hill FL 1292 7 1 54 29:33.7 9:34/M
4 Aliya Rosario Spring Hill FL 1281 7 1 68 31:29.7 10:16/M
5 Laina Stokes 1339 8 1 101 38:03.5 12:17/M
6 Kayleigh Stokes 1340 9 1 102 38:03.6 12:18/M
7 Kaitlyn Miller 1344 9 1 107 38:51.2 12:38/M
8 Emma Steuer Weeki Wachee FL 1309 6 1 110 39:48.9 12:55/M
9 Alexis Caravello Spring Hill FL 1092 6 1 115 40:23.5 13:05/M
10 Katlyn Chesko Spring Hill FL 1143 5 1 116 40:40.0 13:07/M
11 Sierra Chandler-Weinbergen 1346 9 1 137 46:15.4 15:04/M
12 Malea James 1351 9 1 141 49:11.6 15:59/M
13 Casey Irvin 1327 8 1 146 49:57.1 16:14/M
14 Michaela Shilensky Brooksville FL 1306 6 1 152 50:49.0 16:32/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lauren Anderson Spring Hill FL 1042 10 1 16 22:34.3 7:22/M
2 Katherine Harlamore 6792 14 1 27 25:50.0 8:20/M
3 Eva Sanders Weeki Wachee FL 1288 14 1 32 26:42.9 8:39/M
4 Hayle Carlisle 1338 14 1 34 26:54.7 8:42/M
5 Ashlyn Senzig Spring Hill FL 1303 12 1 37 27:07.1 8:47/M
6 Hannah Casel 1332 10 1 55 29:48.8 9:38/M
7 Kaliyana Thach 1349 11 1 59 30:23.0 9:51/M
8 Jillian Aldrich Spring Hill FL 1019 10 1 60 30:24.7 9:51/M
9 Gina Deronda Spring Hill FL 1152 12 1 65 31:12.0 10:04/M
10 Marissa Foulks Brooksville FL 1180 13 1 74 31:47.9 10:18/M
11 Kimberly Pinkowski 1336 11 1 104 38:15.6 13:29/M
12 Aquan Irizarry Brooksville FL 1209 11 1 105 38:39.7 12:35/M
13 Lilly Chucky K 1335 12 1 112 40:10.4 13:00/M
14 Sianna Ballistrea 1334 12 1 113 40:11.0 13:00/M
15 Amelia Bennett Spring Hill FL 1071 10 1 118 40:51.9 13:13/M
16 Heidi Meyers Brooksville FL 1257 14 1 144 49:38.2 16:11/M
17 Lexie Meyers Brooksville FL 1258 14 1 149 50:10.1 16:21/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Caitlin Hensley 1333 15 1 82 33:53.0 11:01/M
2 Rachel Ross 1330 15 1 88 34:44.6 11:21/M
3 Kadeja Abdul-Rahim Springhill FL 1003 15 1 157 53:02.9 17:10/M
4 Summer Chandler 1345 15 1 159 55:29.4 18:03/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jenna Huetten Tampa FL 1201 24 1 41 27:47.4 9:03/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Morghan Lawson 1350 29 2 161 56:16.4 18:24/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jean Howey Spring Hill FL 1198 32 1 76 32:38.5 10:33/M
2 Allie Patak Lutz FL 1269 33 1 81 33:50.2 10:59/M
3 Stephani Atanacio Weeki Wachee FL 1045 30 1 90 35:21.1 11:26/M
4 Jenn Bryant Spring Hill FL 1079 34 1 98 36:39.8 11:55/M
5 Paola Araujo 1337 33 2 132 44:11.4 15:24/M
6 Skyler Anderson Spring Hill FL 1043 32 1 136 44:28.2 14:25/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Fawn Hensley Brooksville FL 1193 35 1 83 33:56.1 11:02/M
2 Shawn Todd Land O' Lakes FL 1314 39 1 86 34:14.4 11:05/M
3 Kara Hazivasilis Brooksville FL 1189 37 1 109 38:59.9 12:41/M
4 Kelly Chesko Spring Hill FL 1141 37 1 119 41:01.0 13:14/M
5 Carolyn Burchett Hudson FL 1087 39 1 135 44:26.0 14:23/M
6 Nicole Chandler 1347 39 2 160 55:29.8 18:03/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Amy Passarella Spring Hill FL 1267 41 1 21 24:35.8 7:57/M
2 Shannon Casel Spring Hill FL 1111 43 1 29 26:24.2 8:32/M
3 Kimberly Lewis Nobleton FL 1246 43 1 97 36:26.5 11:53/M
4 Denise Steuer Weeki Wachee FL 1308 40 1 111 39:49.9 12:55/M
5 Michelle Caravello Spring Hill FL 1106 41 1 114 40:18.8 13:05/M
6 Stacy Farias Lutz FL 1172 42 1 143 49:34.6 16:07/M
7 Tina Ogden Spring Hill FL 1264 41 1 158 54:33.6 17:45/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Karen Brown Weeki Wachee FL 1078 45 1 95 36:05.5 11:44/M
2 Sharon Brittain Spring Hill FL 1073 45 1 124 41:26.0 13:28/M
3 Elizabeth Meyers Brooksville FL 1254 47 1 151 50:15.9 16:23/M
4 Kathleen Kelly Spring Hill FL 1229 47 1 156 52:52.0 17:10/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Arlene Cotto Spring Hill FL 1146 51 1 69 31:33.0 10:11/M
2 Heidi Shilensky Brooksville FL 1305 52 1 89 35:03.2 11:27/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Patricia Ferring-Doyle Spring Hill FL 1175 55 1 126 41:50.7 13:33/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Debra Lafranca Spring Hill FL 1244 62 1 103 38:06.6 12:25/M
2 Dianna Houle Brooksville FL 1194 67 1 106 38:40.9 12:38/M
3 Joan Day Spring Hill FL 1150 66 1 163 56:25.0 18:12/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ryan Bell Brooksville FL 1070 18 1 1 18:55.4 6:07/M
2 Ricardo Estrada Spring Hill FL 1164 19 1 2 18:57.8 6:08/M
3 Ian Escamilla Brooksville FL 1162 14 1 3 19:02.2 6:09/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 1040 1040 1 57 30:14.1 9:46/M
2 Unknown Partic. 1021 1021 1 62 30:36.5 9:53/M
3 Unknown Partic. 1052 1052 1 66 31:12.6 10:05/M
4 Unknown Partic. 1046 1046 1 70 31:33.4 10:17/M
5 Unknown Partic. 1041 1041 1 117 40:47.5 13:14/M
6 Unknown Partic. 1048 1048 1 154 51:11.7 16:36/M
7 Unknown Partic. 1050 1050 1 164 56:25.2 18:22/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cameron Koston Land O Lakes FL 1324 8 1 26 25:43.4 8:19/M
2 Asher Wanamaker 1341 8 1 30 26:32.0 8:37/M
3 Ayden Romano Land O Lakes FL 1278 8 1 36 27:06.8 8:45/M
4 Dylan Szymanski Land O Lakes FL 1312 7 1 39 27:27.9 8:52/M
5 Jaiden Thach 1348 9 1 47 28:26.4 9:13/M
6 Zavier Atanacio Weeki Wachee FL 1049 7 1 52 29:33.3 9:34/M
7 Jaxon Luedy Land O Lakes FL 1248 9 1 56 29:51.7 9:39/M
8 Ethan Chalmers Land O Lakes FL 1140 8 1 58 30:20.0 9:47/M
9 Aaron Ray Land O Lakes FL 1273 8 1 61 30:26.0 9:50/M
10 Aiden Cerny Land O Lakes FL 1121 8 1 63 30:38.0 9:53/M
11 Brendan Ruby Land O Lakes FL 1287 9 1 72 31:40.1 10:14/M
12 Aiden Allie Land O Lakes FL 1020 9 1 73 31:40.4 10:14/M
13 Matthew Baron Land O Lakes FL 1054 9 1 75 32:03.7 10:24/M
14 Eli Petrovay Land O Lakes FL 1270 8 1 78 32:52.2 10:38/M
15 Brody Marks Land O Lakes FL 1250 8 1 79 32:58.1 10:39/M
16 Carter Todd Land O Lakes FL 1313 9 1 85 34:08.6 11:04/M
17 Theo Toler Spring Hill FL 1317 7 1 91 35:42.2 11:39/M
18 Luka Juan Spring Hill FL 1214 8 1 92 35:43.4 11:39/M
19 Santiago Gonzalez Land O Lakes FL 1182 8 1 94 35:57.8 11:38/M
20 Dylan Barringer Land O Lakes FL 1055 9 1 125 41:44.8 13:32/M
21 Seth Steuer Weeki Wachee FL 1307 8 1 127 41:55.3 13:34/M
22 James Miller Land O Lakes FL 1259 9 1 129 41:57.3 13:38/M
23 William Wilcoxen Hudson FL 1320 9 1 130 42:56.7 13:53/M
24 Jackson Caravello Spring Hill FL 1091 8 1 133 44:13.9 14:21/M
25 Andrew Eckerson Land O Lakes FL 1159 9 1 139 46:25.6 15:00/M
26 Caden Studzin Brooksville FL 1311 7 1 142 49:21.3 16:00/M
27 Dominic Hilger 1328 6 1 148 50:04.3 16:16/M
28 Connor Ogden Spring Hill FL 1265 8 1 165 56:46.1 18:28/M
29 Tyler Crawford Spring Hill FL 1148 9 1 166 51:11:00.0 **:39/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Noah Fahey Spring Hill FL 1170 11 1 5 20:31.8 6:38/M
2 David Richards Weeki Wachee FL 1276 14 1 7 21:10.7 6:51/M
3 Jesse Foulks Brooksville FL 1179 10 1 8 21:16.5 6:55/M
4 Thomas Difrank Spring Hill FL 1157 13 1 13 22:12.2 7:13/M
5 Brendan Anderson Spring Hill FL 1028 11 1 14 22:23.7 7:15/M
6 Connor Hutchinson Land O Lakes FL 1208 12 1 17 22:44.2 7:22/M
7 Isaac Rosario Spring Hill FL 1280 11 1 19 24:01.5 7:47/M
8 Colin Kendrick Land O Lakes FL 1241 11 1 22 25:06.7 8:06/M
9 Ethan Fahey Spring Hill FL 1169 13 1 25 25:42.3 8:20/M
10 Connor Flynne Land O Lakes FL 1178 11 1 33 26:49.3 8:40/M
11 Bryce Senzig Spring Hill FL 1302 10 1 35 26:56.2 8:44/M
12 Nicholas Hazivasilis Brooksville FL 1184 12 1 40 27:29.3 8:58/M
13 Andrew Brittain Spring Hill FL 1076 12 1 44 28:02.1 9:05/M
14 Eli Toler Spring Hill FL 1315 11 1 45 28:02.5 9:05/M
15 Aden Juan Spring Hill FL 1213 10 1 46 28:03.8 9:05/M
16 Jacob Evans Land O Lakes FL 1167 10 1 49 28:34.4 9:14/M
17 Cayden Ellis Land O Lakes FL 1161 10 1 51 29:25.8 9:31/M
18 Madden Petrovay Land O Lakes FL 1271 11 1 77 32:51.3 10:38/M
19 George Fernandez Spring Hill FL 1173 11 1 96 36:20.0 11:43/M
20 Maxwell Moore Lutz FL 1261 10 1 100 37:31.1 12:10/M
21 Benjamin Dorzweiler Land O Lakes FL 1158 10 1 122 41:08.3 13:18/M
22 Khalil Abdul-Rahim Springhill FL 1002 14 1 131 43:01.4 13:56/M
23 Bradley Hutchinson Land O Lakes FL 1206 10 1 138 46:23.8 15:00/M
24 Xander Meyers Brooksville FL 1256 10 1 145 49:52.6 16:15/M
25 Coby Irvin 1326 10 1 147 50:03.9 16:16/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Trevor Raimondi Brooksville FL 1272 15 1 12 21:36.6 7:00/M
2 William Hazivasilis Brooksville FL 1187 17 1 18 23:03.8 7:29/M
3 Jesse Florkowski Brooksville FL 1177 16 1 42 27:47.8 8:59/M
4 Daniel Hazivasilis Brooksville FL 1183 15 1 108 38:58.5 12:41/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ronny Estrada Jr Spring Hill FL 1165 21 1 10 21:23.1 6:55/M
2 Steven Read Spring Hill FL 1274 24 1 24 25:41.0 8:18/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Art Gartner 1342 25 2 9 21:18.1 6:53/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Evan Patak Lutz FL 1268 32 1 4 19:26.1 6:17/M
2 Adam Beasley Lutz FL 1059 30 1 23 25:20.5 8:11/M
3 Antonio Frost Spring Hill FL 1181 34 1 38 27:21.3 8:51/M
4 Michael Wyscarver St Petersburg FL 1323 34 1 50 28:55.1 9:21/M
5 Jason Ellis Land O Lakes FL 1160 31 1 123 41:13.1 13:19/M
6 Corey Anderson Spring Hill FL 1044 32 1 134 44:23.1 14:25/M
7 Jesse Harmon 1343 34 2 155 51:20.3 16:40/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 John Luedy Land O Lakes FL 1247 39 1 28 26:09.4 8:27/M
2 Christian Campbell Land O Lakes FL 1089 35 1 48 28:33.2 9:14/M
3 Ryan Senzig Spring Hill FL 1294 39 1 53 29:33.3 9:34/M
4 Andrew Fielding Land O Lakes FL 1176 37 1 64 30:43.8 9:56/M
5 Damion Bravo Odessa FL 1072 39 1 80 33:30.2 10:53/M
6 Troy Moore Lutz FL 1262 37 1 99 37:29.9 12:10/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Stan Baron Land O Lakes FL 1053 44 1 67 31:14.0 10:05/M
2 Scott Koston Land O Lakes FL 1242 44 1 87 34:21.5 11:06/M
3 Jamie Gonzale 1325 42 2 93 35:56.7 11:38/M
4 John Chesko Spring Hill FL 1144 40 1 120 41:02.0 13:14/M
5 David Hutchinson Land O Lakes FL 1207 44 1 140 46:26.1 15:01/M
6 Dwayne Ross 1331 44 2 153 50:49.1 16:33/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mark Zepeda 1329 45 2 20 24:21.2 7:52/M
2 Joe Riel Land O Lakes FL 1277 47 1 71 31:40.0 10:14/M
3 Jason Miller Land O Lakes FL 1260 45 1 128 41:57.1 13:38/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michael Meyers Brooksville FL 1255 51 1 84 34:01.8 11:08/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Joseph Lafranca Spring Hill FL 1243 61 1 121 41:04.2 13:23/M
2 Ronnie Irvin Spring Hill FL 1212 60 1 150 50:15.8 16:20/M