Spring Valley's Run for the Bling

Age Group Results

February 11, 2017


Results By Domenic & Mike for


Men: Top Finishers 0- 6 7- 9 10-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 0- 6 7- 9 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Clark Dunedin FL 19 32 3 19:52.2 6:25/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dror Vaknin 126 49 1 17:58.1 5:48/M
Top

Female 6 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Ellen Ross 142 116 51:05.5 16:29/M
Top

Male 6 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 141 141 117 51:05.7 16:29/M
Top

Female 7 to 9

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kai Pierce Dunedin FL 84 9 108 48:00.2 15:29/M
Top

Male 7 to 9

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lincoln Palmer Palm Harbor FL 81 8 33 26:25.2 8:31/M
2 Jackson Kaly Palm Harbor FL 62 7 34 26:41.7 8:36/M
3 Austin Clark Palm Harbor FL 16 7 84 38:13.8 12:20/M
4 Sawyer Schrader Palm Harbor FL 90 9 100 44:46.7 14:26/M
5 Zell Fordham-Theiss Dunedin FL 36 9 120 56:27.1 18:13/M
Top

Male 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Slover Tarpon Springs FL 93 13 10 22:31.0 7:16/M
2 Eric Palmer Palm Harbor FL 71 11 19 24:26.0 7:53/M
3 Brad Ballou Tarpon Springs FL 2 13 30 26:12.4 8:27/M
4 Ryan Wadsworth Tarpon Springs FL 112 13 46 28:35.0 9:13/M
5 Shaw Harrison 153 12 77 35:50.5 11:34/M
6 Indigo Fordham-Theiss Dunedin FL 34 13 83 37:50.1 12:12/M
7 Andrew Trejo New Port Richey FL 101 10 110 48:39.5 15:42/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Michalk Tampa FL 73 16 25 25:31.6 8:14/M
2 Hanah Langavin Dunedin FL 65 17 64 31:30.3 10:10/M
3 Meggan Bean Saint Petersburg FL 6 17 80 37:03.9 11:57/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allen Keister Springhill FL 64 19 2 18:15.9 5:53/M
2 Stephen Wadsworth Tarpon Springs FL 113 16 36 27:17.0 8:48/M
3 Kyle Fromme Grayson GA 39 17 105 47:14.2 15:14/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Johar St. Petersburg CO 60 20 18 24:20.0 7:51/M
2 Bridget Ekberg Palm Harbor FL 31 22 78 36:05.7 11:38/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Henry Coburn Tarpon Springs FL 21 23 12 23:18.7 7:31/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellie Gettig New York NY 43 25 24 24:42.5 7:58/M
2 Kerry Rickel Palm Harbor FL 85 29 41 28:00.5 9:02/M
3 Lydia Zimmerman-Crumbaugh Gulfport FL 58 28 94 40:01.8 12:55/M
4 Jennifer Corbin Palm Harbor FL 23 25 113 50:23.5 16:15/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Rickel Palm Harbor FL 86 29 49 28:40.3 9:15/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joanna Zammito Winter Haven FL 57 34 13 23:19.3 7:31/M
2 Michelle Jordan Tampa FL 61 33 59 30:47.4 9:56/M
3 Jessie Coles New Port Richey FL 22 30 60 30:48.5 9:56/M
4 Nicci Tomlin-Baker Wesley Chapel FL 99 34 71 33:37.4 10:51/M
5 Sarah Robbins New Port Richey FL 114 30 81 37:35.3 12:07/M
6 Alana Ginelli Gulfport FL 44 33 89 39:43.3 12:49/M
7 Melissa Traum New Port Richey FL 100 33 98 41:23.0 13:21/M
8 Carmen Guidero-Poff 120 33 99 43:32.6 14:03/M
9 Magen Naret Clearwater FL 78 34 112 49:25.2 15:56/M
10 Yoselyn Cruz Wesley Chapel FL 26 32 124 59:37.7 19:14/M
11 Tiffany Hayes Largo FL 51 34 126 1:07:11.7 21:40/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alec Turnase Saint Petersburg FL 102 30 55 29:26.4 9:30/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Braley Dunedin FL 9 36 28 25:52.2 8:21/M
2 Barbara White Clearwater FL 106 38 52 28:53.0 9:19/M
3 Krystal Anderson 147 35 66 31:37.4 10:12/M
4 Noelia Gonzalez 145 39 103 46:03.1 14:51/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Oscar Loya Auburndale FL 67 36 8 22:11.4 7:09/M
2 Kevin Enderle Safety Harbor FL 116 39 29 26:06.9 8:25/M
3 Cj Imond Holiday FL 55 36 42 28:02.7 9:03/M
4 Benjamin McCarthy Dunedin FL 70 38 51 28:51.1 9:18/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janae Pranchke 132 40 32 26:22.1 8:30/M
2 Tracey Kaly Palm Harbor FL 63 43 37 27:22.4 8:50/M
3 Becky Batten Clearwater FL 4 42 53 28:53.7 9:19/M
4 Lisa Berrocal Neptune NJ 7 43 61 31:16.0 10:05/M
5 Chelby Clark Palm Harbor FL 17 42 85 38:15.2 12:20/M
6 Bridget McCarthy Dunedin FL 80 44 87 39:13.1 12:39/M
7 Urvashi Patel St. Petersburg FL 82 42 88 39:13.3 12:39/M
8 Jennifer Lotti 150 44 96 41:04.0 13:15/M
9 Erin Pierce Dunedin FL 83 43 107 47:52.8 15:26/M
10 Laura Enderle Safety Harbor FL 117 40 111 49:25.2 15:56/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Edward Jankowski Clearwater FL 59 40 11 23:01.6 7:25/M
2 Chris Sweeny 152 44 21 24:34.6 7:55/M
3 David Morrin 133 43 39 27:25.5 8:51/M
4 Larry Strauss 125 44 67 32:11.9 10:23/M
5 Marc Fordham-Theiss Dunedin FL 35 43 121 56:27.8 18:13/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Wilson Lakeland FL 154 45 7 21:49.9 7:02/M
2 Annemarie Fullem 146 45 20 24:27.7 7:53/M
3 Michele Young 127 45 22 24:35.1 7:56/M
4 Judy Bean Saint Petersburg FL 5 49 35 27:15.6 8:47/M
5 Ann Salazar 124 45 48 28:37.2 9:14/M
6 Kathy Fromme Grayson GA 38 48 57 29:47.4 9:36/M
7 Leann Drawdy Land O Lakes FL 28 48 76 35:47.2 11:33/M
8 Casey Woodruff Clearwater FL 109 49 91 39:45.3 12:49/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Burch Baskett Palm Harbor FL 3 48 6 21:46.5 7:01/M
2 Sam Davidson 139 49 40 27:33.3 8:53/M
3 Jason Stoddard Palm Harbor FL 96 48 56 29:45.9 9:36/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Suzy Jackson Tampa FL 56 50 26 25:34.9 8:15/M
2 Yvonne Bryant Clwtr FL 10 50 31 26:16.0 8:28/M
3 Karen Wildermuth Palm Harbor FL 107 50 38 27:24.3 8:50/M
4 Lisa Muchler Hernando Beach FL 77 53 65 31:34.2 10:11/M
5 Cheryl A. Lee 66 51 72 33:53.7 10:56/M
6 Diana Satterfield Dunedin FL 89 52 74 34:42.1 11:12/M
7 Laura Mosby Odessa FL 76 53 101 44:49.7 14:27/M
8 Cindy Herndon Holiday FL 52 53 122 57:31.8 18:33/M
9 Melanie Morphyades Tarpon Springs FL 74 54 123 57:31.9 18:33/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Russell Gonzalez Clearwater FL 46 53 4 21:05.9 6:48/M
2 Mark Eby New Port Richey FL 111 54 47 28:36.7 9:14/M
3 Michael Fromme Grayson GA 40 51 118 52:32.8 16:57/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Braley Dunedin FL 8 55 63 31:27.6 10:09/M
2 Debra Cotton Tampa FL 25 57 68 32:32.2 10:30/M
3 Joni Butler 137 58 97 41:04.1 13:15/M
4 Theresa Marchetti Largo FL 69 56 104 46:43.6 15:04/M
5 Jan Luck Riverview FL 68 58 109 48:38.5 15:41/M
6 Carol Wallace Largo FL 104 57 125 1:07:11.2 21:40/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gregory Dodson St Petersburg FL 115 55 5 21:19.2 6:53/M
2 James Hummel Tarpon Springs FL 1 56 9 22:25.8 7:14/M
3 Brian Garner Pinellas Park FL 42 56 16 23:45.3 7:40/M
4 Tom Meinhold 122 56 45 28:34.6 9:13/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Gonzalez Clearwater FL 45 60 44 28:29.6 9:11/M
2 Diane Spicer Tampa FL 95 64 73 34:08.5 11:01/M
3 Pat Gales East Falmouth MA 41 63 86 38:23.7 12:23/M
4 Peggy (margaret Wearing Palm Harbor FL 105 62 90 39:43.4 12:49/M
5 Sue Rivelli Palm Harbor FL 87 62 92 39:47.8 12:50/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Villagomez Swanton OH 103 62 14 23:30.5 7:35/M
2 Rich Yanacek Palm Harbor FL 110 60 15 23:36.3 7:37/M
3 Paul Tavernier 144 60 17 24:15.5 7:49/M
4 Jonathan Stein 155 60 23 24:37.6 7:56/M
5 Jonathan Stein 151 60 50 28:44.7 9:16/M
6 Art Palmer 123 63 106 47:23.3 15:17/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Ann Morrissey New Port Richey FL 75 69 58 30:03.2 9:42/M
2 Janet Shubitowski Ann Arbor MI 91 65 62 31:24.5 10:08/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan McClenatffan 138 65 27 25:42.8 8:17/M
2 Joseph Haseltine Pinellas Park 136 65 43 28:08.7 9:05/M
3 Ward Nichols Ann Arbor MI 79 69 54 29:16.8 9:26/M
4 Daniel Harrison Ann Arbor MI 50 68 69 32:51.9 10:36/M
5 Fardello Ger 131 65 70 33:28.6 10:48/M
6 Dennis Fox Dunedin FL 37 65 79 36:27.1 11:45/M
7 John Butler Trinity 140 66 114 50:36.4 16:19/M
8 J. Duffie Tampa FL 29 69 119 52:36.4 16:58/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Hoover Chesterfield MI 53 73 82 37:41.9 12:09/M
2 Barbara Palma 148 72 95 41:03.5 13:15/M
3 Libby Burke 118 73 102 45:26.3 14:39/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tommy Hyde Tampa FL 143 73 75 35:01.4 11:18/M
2 Robert McKenna Largo FL 72 70 93 39:55.8 12:53/M
3 Alfred Palma 149 72 115 50:39.0 16:20/M