Spring Valley's Run for the Bling

Overall Finish List

February 11, 2017


Results By Domenic & Mike for

5k Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Dror Vaknin 126 49 M 1 Top Fin 17:58.1 17:58.1 5:48/M
2 Allen Keister Springhill FL 64 19 M 1 14-19 18:15.9 18:15.9 5:53/M
3 Jennifer Clark Dunedin FL 19 32 F 1 Top Fin 19:52.2 19:52.2 6:25/M
4 Russell Gonzalez Clearwater FL 46 53 M 1 50-54 21:04.8 21:05.9 6:48/M
5 Gregory Dodson St Petersburg FL 115 55 M 1 55-59 21:17.9 21:19.2 6:53/M
6 Burch Baskett Palm Harbor FL 3 48 M 1 45-49 21:46.5 21:46.5 7:01/M
7 Lori Wilson Lakeland FL 154 45 F 1 45-49 21:49.9 21:49.9 7:02/M
8 Oscar Loya Auburndale FL 67 36 M 1 35-39 22:09.5 22:11.4 7:09/M
9 James Hummel Tarpon Springs FL 1 56 M 2 55-59 22:25.8 22:25.8 7:14/M
10 Justin Slover Tarpon Springs FL 93 13 M 1 10-13 22:31.0 22:31.0 7:16/M
11 Edward Jankowski Clearwater FL 59 40 M 1 40-44 23:00.3 23:01.6 7:25/M
12 Henry Coburn Tarpon Springs FL 21 23 M 1 20-24 23:18.7 23:18.7 7:31/M
13 Joanna Zammito Winter Haven FL 57 34 F 1 30-34 23:17.6 23:19.3 7:31/M
14 Thomas Villagomez Swanton OH 103 62 M 1 60-64 23:27.5 23:30.5 7:35/M
15 Rich Yanacek Palm Harbor FL 110 60 M 2 60-64 23:36.3 23:36.3 7:37/M
16 Brian Garner Pinellas Park FL 42 56 M 3 55-59 23:43.4 23:45.3 7:40/M
17 Paul Tavernier 144 60 M 3 60-64 24:13.5 24:15.5 7:49/M
18 Jamie Johar St. Petersburg CO 60 20 F 1 20-24 24:16.8 24:20.0 7:51/M
19 Eric Palmer Palm Harbor FL 71 11 M 2 10-13 24:23.6 24:26.0 7:53/M
20 Annemarie Fullem 146 45 F 2 45-49 24:24.4 24:27.7 7:53/M
21 Chris Sweeny 152 44 M 2 40-44 24:29.8 24:34.6 7:55/M
22 Michele Young 127 45 F 3 45-49 24:34.0 24:35.1 7:56/M
23 Jonathan Stein 155 60 M 4 60-64 24:36.3 24:37.6 7:56/M
24 Ellie Gettig New York NY 43 25 F 1 25-29 24:39.9 24:42.5 7:58/M
25 Grace Michalk Tampa FL 73 16 F 1 14-19 25:31.6 25:31.6 8:14/M
26 Suzy Jackson Tampa FL 56 50 F 1 50-54 25:33.5 25:34.9 8:15/M
27 Dan McClenatffan 138 65 M 1 65-69 25:40.2 25:42.8 8:17/M
28 Michelle Braley Dunedin FL 9 36 F 1 35-39 25:50.5 25:52.2 8:21/M
29 Kevin Enderle Safety Harbor FL 116 39 M 2 35-39 26:05.0 26:06.9 8:25/M
30 Brad Ballou Tarpon Springs FL 2 13 M 3 10-13 26:05.8 26:12.4 8:27/M
31 Yvonne Bryant Clwtr FL 10 50 F 2 50-54 26:15.0 26:16.0 8:28/M
32 Janae Pranchke 132 40 F 1 40-44 26:19.6 26:22.1 8:30/M
33 Lincoln Palmer Palm Harbor FL 81 8 M 1 7- 9 26:25.2 26:25.2 8:31/M
34 Jackson Kaly Palm Harbor FL 62 7 M 2 7- 9 26:39.7 26:41.7 8:36/M
35 Judy Bean Saint Petersburg FL 5 49 F 4 45-49 27:02.6 27:15.6 8:47/M
36 Stephen Wadsworth Tarpon Springs FL 113 16 M 2 14-19 27:10.5 27:17.0 8:48/M
37 Tracey Kaly Palm Harbor FL 63 43 F 2 40-44 27:20.1 27:22.4 8:50/M
38 Karen Wildermuth Palm Harbor FL 107 50 F 3 50-54 27:19.3 27:24.3 8:50/M
39 David Morrin 133 43 M 3 40-44 27:11.4 27:25.5 8:51/M
40 Sam Davidson 139 49 M 2 45-49 27:27.9 27:33.3 8:53/M
41 Kerry Rickel Palm Harbor FL 85 29 F 2 25-29 27:57.3 28:00.5 9:02/M
42 Cj Imond Holiday FL 55 36 M 3 35-39 27:58.7 28:02.7 9:03/M
43 Joseph Haseltine Pinellas Park 136 65 M 2 65-69 28:00.2 28:08.7 9:05/M
44 Carol Gonzalez Clearwater FL 45 60 F 1 60-64 28:25.8 28:29.6 9:11/M
45 Tom Meinhold 122 56 M 4 55-59 28:20.7 28:34.6 9:13/M
46 Ryan Wadsworth Tarpon Springs FL 112 13 M 4 10-13 28:28.9 28:35.0 9:13/M
47 Mark Eby New Port Richey FL 111 54 M 2 50-54 28:27.9 28:36.7 9:14/M
48 Ann Salazar 124 45 F 5 45-49 28:31.7 28:37.2 9:14/M
49 Robert Rickel Palm Harbor FL 86 29 M 1 25-29 28:36.2 28:40.3 9:15/M
50 Jonathan Stein 151 60 M 5 60-64 28:39.9 28:44.7 9:16/M
51 Benjamin McCarthy Dunedin FL 70 38 M 4 35-39 28:39.0 28:51.1 9:18/M
52 Barbara White Clearwater FL 106 38 F 2 35-39 28:50.0 28:53.0 9:19/M
53 Becky Batten Clearwater FL 4 42 F 3 40-44 28:39.1 28:53.7 9:19/M
54 Ward Nichols Ann Arbor MI 79 69 M 3 65-69 29:13.9 29:16.8 9:26/M
55 Alec Turnase Saint Petersburg FL 102 30 M 1 30-34 29:22.1 29:26.4 9:30/M
56 Jason Stoddard Palm Harbor FL 96 48 M 3 45-49 29:38.4 29:45.9 9:36/M
57 Kathy Fromme Grayson GA 38 48 F 6 45-49 29:39.8 29:47.4 9:36/M
58 Barbara Ann Morrissey New Port Richey FL 75 69 F 1 65-69 29:56.9 30:03.2 9:42/M
59 Michelle Jordan Tampa FL 61 33 F 2 30-34 30:39.5 30:47.4 9:56/M
60 Jessie Coles New Port Richey FL 22 30 F 3 30-34 30:43.3 30:48.5 9:56/M
61 Lisa Berrocal Neptune NJ 7 43 F 4 40-44 31:09.1 31:16.0 10:05/M
62 Janet Shubitowski Ann Arbor MI 91 65 F 2 65-69 31:13.3 31:24.5 10:08/M
63 Kimberly Braley Dunedin FL 8 55 F 1 55-59 31:21.4 31:27.6 10:09/M
64 Hanah Langavin Dunedin FL 65 17 F 2 14-19 31:26.4 31:30.3 10:10/M
65 Lisa Muchler Hernando Beach FL 77 53 F 4 50-54 31:28.6 31:34.2 10:11/M
66 Krystal Anderson 147 35 F 3 35-39 31:30.4 31:37.4 10:12/M
67 Larry Strauss 125 44 M 4 40-44 32:03.0 32:11.9 10:23/M
68 Debra Cotton Tampa FL 25 57 F 2 55-59 32:25.5 32:32.2 10:30/M
69 Daniel Harrison Ann Arbor MI 50 68 M 4 65-69 32:40.8 32:51.9 10:36/M
70 Fardello Ger 131 65 M 5 65-69 33:27.4 33:28.6 10:48/M
71 Nicci Tomlin-Baker Wesley Chapel FL 99 34 F 4 30-34 33:31.0 33:37.4 10:51/M
72 Cheryl A. Lee 66 51 F 5 50-54 33:41.3 33:53.7 10:56/M
73 Diane Spicer Tampa FL 95 64 F 2 60-64 34:05.9 34:08.5 11:01/M
74 Diana Satterfield Dunedin FL 89 52 F 6 50-54 34:33.5 34:42.1 11:12/M
75 Tommy Hyde Tampa FL 143 73 M 1 70-74 34:55.6 35:01.4 11:18/M
76 Leann Drawdy Land O Lakes FL 28 48 F 7 45-49 35:35.5 35:47.2 11:33/M
77 Shaw Harrison 153 12 M 5 10-13 35:43.8 35:50.5 11:34/M
78 Bridget Ekberg Palm Harbor FL 31 22 F 2 20-24 35:49.2 36:05.7 11:38/M
79 Dennis Fox Dunedin FL 37 65 M 6 65-69 36:19.6 36:27.1 11:45/M
80 Meggan Bean Saint Petersburg FL 6 17 F 3 14-19 36:52.0 37:03.9 11:57/M
81 Sarah Robbins New Port Richey FL 114 30 F 5 30-34 37:26.1 37:35.3 12:07/M
82 Kathleen Hoover Chesterfield MI 53 73 F 1 70-74 37:26.3 37:41.9 12:09/M
83 Indigo Fordham-Theiss Dunedin FL 34 13 M 6 10-13 37:50.1 37:50.1 12:12/M
84 Austin Clark Palm Harbor FL 16 7 M 3 7- 9 38:13.8 38:13.8 12:20/M
85 Chelby Clark Palm Harbor FL 17 42 F 5 40-44 38:10.5 38:15.2 12:20/M
86 Pat Gales East Falmouth MA 41 63 F 3 60-64 38:13.9 38:23.7 12:23/M
87 Bridget McCarthy Dunedin FL 80 44 F 6 40-44 39:01.4 39:13.1 12:39/M
88 Urvashi Patel St. Petersburg FL 82 42 F 7 40-44 39:04.8 39:13.3 12:39/M
89 Alana Ginelli Gulfport FL 44 33 F 6 30-34 39:38.4 39:43.3 12:49/M
90 Peggy (margaret Wearing Palm Harbor FL 105 62 F 4 60-64 39:38.5 39:43.4 12:49/M
91 Casey Woodruff Clearwater FL 109 49 F 8 45-49 39:30.7 39:45.3 12:49/M
92 Sue Rivelli Palm Harbor FL 87 62 F 5 60-64 39:43.7 39:47.8 12:50/M
93 Robert McKenna Largo FL 72 70 M 2 70-74 39:40.5 39:55.8 12:53/M
94 Lydia Zimmerman-Crumbaugh Gulfport FL 58 28 F 3 25-29 39:53.8 40:01.8 12:55/M
95 Barbara Palma 148 72 F 2 70-74 40:58.0 41:03.5 13:15/M
96 Jennifer Lotti 150 44 F 8 40-44 40:58.4 41:04.0 13:15/M
97 Joni Butler 137 58 F 3 55-59 40:58.4 41:04.1 13:15/M
98 Melissa Traum New Port Richey FL 100 33 F 7 30-34 41:08.7 41:23.0 13:21/M
99 Carmen Guidero-Poff 120 33 F 8 30-34 43:27.8 43:32.6 14:03/M
100 Sawyer Schrader Palm Harbor FL 90 9 M 4 7- 9 44:43.4 44:46.7 14:26/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
101 Laura Mosby Odessa FL 76 53 F 7 50-54 44:46.0 44:49.7 14:27/M
102 Libby Burke 118 73 F 3 70-74 45:09.5 45:26.3 14:39/M
103 Noelia Gonzalez 145 39 F 4 35-39 45:43.9 46:03.1 14:51/M
104 Theresa Marchetti Largo FL 69 56 F 4 55-59 46:25.7 46:43.6 15:04/M
105 Kyle Fromme Grayson GA 39 17 M 3 14-19 47:06.9 47:14.2 15:14/M
106 Art Palmer 123 63 M 6 60-64 47:12.6 47:23.3 15:17/M
107 Erin Pierce Dunedin FL 83 43 F 9 40-44 47:39.5 47:52.8 15:26/M
108 Kai Pierce Dunedin FL 84 9 F 1 7- 9 47:46.7 48:00.2 15:29/M
109 Jan Luck Riverview FL 68 58 F 5 55-59 48:28.8 48:38.5 15:41/M
110 Andrew Trejo New Port Richey FL 101 10 M 7 10-13 48:30.1 48:39.5 15:42/M
111 Laura Enderle Safety Harbor FL 117 40 F 10 40-44 49:08.6 49:25.2 15:56/M
112 Magen Naret Clearwater FL 78 34 F 9 30-34 49:08.7 49:25.2 15:56/M
113 Jennifer Corbin Palm Harbor FL 23 25 F 4 25-29 49:35.1 50:23.5 16:15/M
114 John Butler Trinity 140 66 M 7 65-69 50:25.5 50:36.4 16:19/M
115 Alfred Palma 149 72 M 3 70-74 50:28.3 50:39.0 16:20/M
116 Mary Ellen Ross 142 F 1 0- 6 50:52.8 51:05.5 16:29/M
117 Unknown Partic. 141 141 M 1 0- 6 50:52.8 51:05.7 16:29/M
118 Michael Fromme Grayson GA 40 51 M 3 50-54 52:14.8 52:32.8 16:57/M
119 J. Duffie Tampa FL 29 69 M 8 65-69 52:24.6 52:36.4 16:58/M
120 Zell Fordham-Theiss Dunedin FL 36 9 M 5 7- 9 56:27.1 56:27.1 18:13/M
121 Marc Fordham-Theiss Dunedin FL 35 43 M 5 40-44 56:27.8 56:27.8 18:13/M
122 Cindy Herndon Holiday FL 52 53 F 8 50-54 57:21.0 57:31.8 18:33/M
123 Melanie Morphyades Tarpon Springs FL 74 54 F 9 50-54 57:21.2 57:31.9 18:33/M
124 Yoselyn Cruz Wesley Chapel FL 26 32 F 10 30-34 59:18.7 59:37.7 19:14/M
125 Carol Wallace Largo FL 104 57 F 6 55-59 1:06:57.0 1:07:11.2 21:40/M
126 Tiffany Hayes Largo FL 51 34 F 11 30-34 1:06:57.4 1:07:11.7 21:40/M