City of North Port Firecracker 5k Run

Age Group Results

July 04, 2017


Results By Val & Dean for


Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Isabella Coogan 181 16 2 18:27.7 5:57/M
2 Darielle Costa 155 18 21 21:32.2 6:57/M
3 Marion Conklin 136 55 29 23:07.4 7:27/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Balseca 301 17 1 17:30.8 5:39/M
2 Brian Ward 336 45 3 18:33.5 5:59/M
3 Brendan Roper 300 11 4 18:36.4 6:00/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Hendricks 335 49 33 23:19.6 7:31/M
2 Christina Coogan 182 48 43 23:59.6 7:44/M
3 Giulliana Wells 447 42 54 24:39.5 7:57/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Saba Didier 421 41 6 18:58.7 6:07/M
2 Michael Meinert 108 47 8 19:29.1 6:17/M
3 Michael Giampino 192 43 9 19:46.8 6:23/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deb Dyer 174 58 58 24:58.4 8:03/M
2 Helga Wiley 244 51 70 26:09.6 8:26/M
3 Gail Marinari 404 52 78 26:48.7 8:39/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Froylan Miron 255 50 11 19:54.8 6:25/M
2 Mark Stueve 285 60 12 20:25.1 6:35/M
3 Wayne Estes 362 52 17 21:02.0 6:47/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maggie Miller Bradenton FL 310 63 83 27:14.3 8:47/M
2 Brigitte Divito 197 62 107 28:36.3 9:14/M
3 Teri Principe Bradenton FL 284 64 143 31:19.6 10:06/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Bates 423 66 27 23:04.2 7:26/M
2 Billy Squires 114 69 60 25:08.3 8:06/M
3 Timothy McLaughlin 302 61 72 26:24.4 8:31/M
Top

Female Veterans Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Bonetz 120 73 165 32:27.7 10:28/M
2 Ann Bulda 427 71 266 43:45.6 14:07/M
3 Jodean Eddins 140 71 306 51:24.4 16:35/M
Top

Male Veterans Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karl Schmitz 130 76 108 28:37.5 9:14/M
2 Frank Holley 459 74 141 31:14.9 10:05/M
3 Bob Geyer 211 70 152 31:43.2 10:14/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Kersten 264 9 194 34:26.8 11:06/M
2 Amanda Sineath 403 9 235 39:13.9 12:39/M
3 Casey Taylor 386 8 247 40:29.1 13:04/M
4 Blair Kaszuba 357 7 275 44:59.5 14:31/M
5 Olivia Rowe 169 4 293 48:18.5 15:35/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brayden Smith 149 9 36 23:27.2 7:34/M
2 Lucas Begala 407 9 89 27:45.4 8:57/M
3 Jacob Pizzurro 328 8 90 27:47.1 8:58/M
4 Ryan Begala 406 7 91 27:48.6 8:58/M
5 Logan Howard 199 9 101 28:19.0 9:08/M
6 Taber Sullivan 411 6 160 32:11.0 10:23/M
7 Peter Stoppiello 375 9 183 33:50.0 10:55/M
8 Mason Howard 198 6 192 34:11.1 11:02/M
9 Ryan Hawkins Englewood FL 184 7 232 38:38.0 12:28/M
10 Sebastian Chuvila 103 6 278 45:15.0 14:36/M
11 Sebastian Andreae 240 5 279 45:19.5 14:37/M
12 James Krause 400 7 285 47:27.6 15:18/M
13 Nikolas Goodarzi 295 9 302 49:46.2 16:03/M
14 Abraham Ramos 247 7 320 54:06.3 17:27/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elle Sims 321 14 30 23:09.9 7:28/M
2 Tori Belcher 249 11 65 25:39.6 8:16/M
3 Katrina MacHado 379 11 92 27:51.3 8:59/M
4 Brenda Smith 151 11 104 28:27.3 9:11/M
5 Kaila Smith 148 12 120 29:39.8 9:34/M
6 Annalise Grimmer 195 14 137 31:03.7 10:01/M
7 Elinor Gentile 177 12 147 31:33.0 10:11/M
8 Quincey Dunlap 372 11 221 37:34.3 12:07/M
9 Marissa Lakeman 394 12 223 37:47.9 12:11/M
10 Shaelyn Taylor 387 10 245 40:23.3 13:02/M
11 Olivia Sanders 131 10 288 47:48.3 15:25/M
12 Tyler Briggs 303 14 298 48:21.8 15:36/M
13 Alix McGarey 413 12 312 52:37.6 16:58/M
14 Kacey Wills 453 11 313 52:43.3 17:00/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jalen Brown 354 14 23 22:21.0 7:13/M
2 Jackson Council 260 14 26 22:39.5 7:18/M
3 Cully Pfanmiller 305 11 40 23:45.1 7:40/M
4 Drew Gentile 178 12 51 24:20.1 7:51/M
5 Brendan Flavin 144 12 56 24:54.4 8:02/M
6 Jamin Bulda 428 10 62 25:30.8 8:14/M
7 Joshua Robinette 432 13 124 29:44.0 9:35/M
8 Bradley Henson 350 11 148 31:35.8 10:11/M
9 Rason Graham 138 14 171 32:56.5 10:37/M
10 Matthew Doerner 370 14 174 33:10.6 10:42/M
11 David Garofalo 455 10 195 34:29.7 11:07/M
12 Axel Dremann 417 10 259 41:57.1 13:32/M
13 Brodie Henson 351 13 273 44:31.2 14:22/M
14 Kahle Lockhart 268 11 318 54:05.4 17:27/M
15 Austin Duffey 364 14 327 56:35.2 18:15/M
16 Mac Noyes 461 14 331 58:03.7 18:44/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherina Zdravkov 215 17 63 25:31.5 8:14/M
2 Brittney Doerner 369 17 82 27:05.8 8:44/M
3 Alexis Smith 150 15 112 29:17.8 9:27/M
4 Alexa Blessing 311 18 158 32:09.1 10:22/M
5 Grace Lafo 202 17 191 34:04.7 10:59/M
6 Alexis Aponte 327 15 204 35:39.7 11:30/M
7 Noelle Bishop 218 18 215 37:14.6 12:01/M
8 Charlotte Killick 145 18 242 39:42.2 12:48/M
9 Megan Taylor 385 15 274 44:58.3 14:30/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Smith 147 15 7 19:25.1 6:16/M
2 Trey McClay 437 17 10 19:47.8 6:23/M
3 Kaden Weitzel 442 17 32 23:18.8 7:31/M
4 Ben Mizell 436 16 34 23:21.9 7:32/M
5 Chance McGarey 414 15 41 23:45.4 7:40/M
6 Sam Asperilla 308 17 53 24:33.3 7:55/M
7 Elijah Hodges 398 15 73 26:27.2 8:32/M
8 Dillon Garrett 395 18 81 27:02.6 8:43/M
9 Luke Gentile 176 15 115 29:24.9 9:29/M
10 Nicholas Doerner 433 19 140 31:11.4 10:04/M
11 Shane Otway Port Charlotte FL 252 17 149 31:35.8 10:11/M
12 Chris Effrem 326 16 188 33:59.0 10:58/M
13 Matthew Weinberger 419 16 211 36:34.9 11:48/M
14 Marc Pomerautz 167 15 316 53:53.2 17:23/M
15 Jordan McDaniel 187 17 325 55:31.4 17:55/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katelyn O'Brien 175 21 57 24:55.4 8:02/M
2 Alexa Morse 393 24 144 31:21.9 10:07/M
3 Haley Blake 356 24 244 40:12.9 12:58/M
4 Jasmine Bongiovanni 133 20 290 47:56.5 15:28/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerardo Miron 254 22 16 21:00.9 6:46/M
2 Timothy Effrem 325 21 66 25:50.8 8:20/M
3 Nik Kaszuba 355 24 71 26:23.2 8:31/M
4 Steven Leonard 276 24 118 29:30.0 9:31/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Garrett 137 29 50 24:19.0 7:51/M
2 Tiffany Del Sasso 392 28 64 25:35.9 8:15/M
3 Carly Pryhick 451 27 87 27:31.0 8:53/M
4 Amanda Shedlock 233 29 97 28:08.0 9:05/M
5 Tiffany Taliercio 248 26 99 28:11.3 9:05/M
6 Hayle Morse 384 27 116 29:28.6 9:30/M
7 Sydney Webster 158 26 125 30:00.9 9:41/M
8 La Chuvila 102 29 130 30:36.6 9:52/M
9 Reagan McCray Sarasota FL 128 27 162 32:20.8 10:26/M
10 Jennifer Clancy 298 27 163 32:24.8 10:27/M
11 Alexandra Caffrey 235 28 164 32:27.6 10:28/M
12 Ashlee Shevchenko 239 28 190 34:01.7 10:58/M
13 Ashley Tarver 410 29 201 34:56.3 11:16/M
14 Ellen Wittman North Port FL 418 28 225 38:01.6 12:16/M
15 Francesca Dasilva 299 28 226 38:08.5 12:18/M
16 Lindsay Bush 450 29 241 39:35.4 12:46/M
17 Gina Fusco 123 27 243 40:07.9 12:56/M
18 Kayla Kostecka 333 26 271 44:13.3 14:16/M
19 Ashley Lipke 458 25 272 44:23.4 14:19/M
20 Kathryn Reeves 164 26 305 50:59.6 16:27/M
21 Jerika Keene 257 26 323 54:48.5 17:41/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pat Sweeney 307 25 38 23:36.5 7:37/M
2 Aaron Bishop 219 25 246 40:28.0 13:03/M
3 Adan Lozano 251 26 264 43:17.8 13:58/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacquelyn Galbraith 380 34 52 24:30.3 7:54/M
2 Malia Rowland 139 30 79 26:59.8 8:42/M
3 Rachel Clancy 315 33 109 28:42.3 9:15/M
4 Niki Kaszuba 282 32 131 30:40.3 9:54/M
5 Krystle Aguilera 390 31 138 31:04.1 10:01/M
6 Kathryn Peto 109 34 139 31:10.1 10:03/M
7 Tiffany Mabie 224 32 180 33:39.7 10:51/M
8 Britney Zajac 217 30 198 34:47.9 11:13/M
9 Amanda Kerrick 359 33 199 34:48.1 11:14/M
10 Jodie Hawkins 186 33 206 35:46.9 11:32/M
11 Lisa Forrester 213 32 265 43:31.0 14:02/M
12 Jessica Reid 297 31 303 49:48.2 16:04/M
13 Jennifer Sharp 214 34 314 53:03.7 17:07/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zach Tarter 190 30 14 20:38.9 6:39/M
2 Andrew Robinson 146 32 47 24:12.1 7:48/M
3 Santo Pagan 287 34 268 43:56.6 14:10/M
4 Nick Goodarzi 296 33 269 44:09.9 14:15/M
5 Dan Schuler 412 34 310 52:28.8 16:55/M
6 Dana Nelson 377 30 315 53:42.5 17:19/M
7 Kayden Taylor 272 31 335 1:04:12.7 20:43/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Oldfather 107 39 42 23:45.9 7:40/M
2 Jodi Hulstedt 443 37 44 24:02.0 7:45/M
3 Lauren Komisak 236 35 49 24:13.9 7:49/M
4 Andrea Wigert 246 37 111 29:10.9 9:25/M
5 Ann Palmer 227 36 132 30:45.8 9:55/M
6 Victoria Hahn Bradenton FL 425 38 155 31:46.7 10:15/M
7 Bobbie Pease 435 35 169 32:38.7 10:32/M
8 Cheryl Malave 112 37 177 33:22.9 10:46/M
9 Jennifer Miles 290 37 179 33:30.0 10:48/M
10 Momma P 329 35 197 34:45.2 11:13/M
11 Leatha Pfanmiller 306 38 224 37:52.6 12:13/M
12 Melissa Seltzer 449 37 240 39:34.9 12:46/M
13 Emily Gibb 125 37 257 41:39.6 13:26/M
14 Marilyn Anderson 117 38 260 41:57.3 13:32/M
15 Melissa Andreae 242 36 280 45:19.6 14:37/M
16 Valerie Rowe 170 35 294 48:18.7 15:35/M
17 Melanie Koch 294 37 333 1:00:20.0 19:28/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Enke 383 38 5 18:44.6 6:03/M
2 Dallas Council 261 36 13 20:27.2 6:36/M
3 Rob Ashodian 446 39 15 20:41.5 6:40/M
4 Jeffrey Malluck 281 37 19 21:20.9 6:53/M
5 Peter Hulstedt 444 38 28 23:05.0 7:27/M
6 Dustin Hawkins Englewood FL 185 36 48 24:13.6 7:49/M
7 Lavosia Price, Jr. 289 37 55 24:44.4 7:59/M
8 Kevin Wojtaszek 191 37 61 25:16.2 8:09/M
9 Josh Lewis 262 39 102 28:20.7 9:08/M
10 Forest Burris 441 38 189 33:59.7 10:58/M
11 Joshua Boccardo 465 39 196 34:43.9 11:12/M
12 Lonnie Barber 431 38 239 39:25.4 12:43/M
13 Michelle Price 288 35 262 42:40.1 13:46/M
14 Alexander Andreae 241 38 281 45:21.9 14:38/M
15 Robert Nottingham 229 35 282 45:23.4 14:38/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joy Ramierz 397 40 68 26:06.1 8:25/M
2 Virginie Breuer 232 42 69 26:09.6 8:26/M
3 Laetitia Sanders 132 41 95 27:55.9 9:00/M
4 Margaret Malluck 259 40 105 28:31.0 9:12/M
5 Jerelyn Clauser 173 40 121 29:40.5 9:34/M
6 Christy Bishop 220 43 122 29:40.9 9:34/M
7 Shelia Smith 153 41 142 31:16.4 10:05/M
8 Heather Henson 348 41 150 31:36.4 10:12/M
9 Jennifer Gilpin 171 40 161 32:16.3 10:25/M
10 Jodi Begala 408 40 181 33:41.6 10:52/M
11 Christy Geen 440 40 187 33:59.0 10:58/M
12 Deanna Dunlap 373 44 207 35:49.2 11:33/M
13 Alna Promseemai 273 40 213 36:51.9 11:53/M
14 Asena Mott 216 43 214 37:08.4 11:59/M
15 Cheyenne Young 313 40 229 38:27.1 12:24/M
16 Indira Casa 207 44 295 48:18.9 15:35/M
17 Carolina Zurbrigen 456 40 299 49:16.8 15:54/M
18 Regla Schuler 337 40 311 52:29.2 16:56/M
19 Sarah Pomerautz 168 41 317 53:53.6 17:23/M
20 Anna Duffey 279 43 326 56:35.0 18:15/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Libonati 209 43 35 23:22.5 7:32/M
2 Richard Caluori 342 42 37 23:31.2 7:35/M
3 Micah Smith 152 41 74 26:34.0 8:34/M
4 Mike Clauser 172 44 93 27:51.5 8:59/M
5 Mark Green 439 42 110 28:57.4 9:20/M
6 Mike McDaniel 189 43 156 32:02.8 10:20/M
7 Clay Henson 349 42 233 38:55.2 12:33/M
8 Donald Raney 118 42 237 39:21.4 12:42/M
9 John Kersten 339 43 238 39:23.4 12:42/M
10 Jerry Bulda 426 44 263 43:16.0 13:57/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Blessing 312 45 67 26:03.4 8:24/M
2 Leslie Kimball Venice FL 283 47 94 27:52.9 8:59/M
3 Sandy Couch 457 46 100 28:16.0 9:07/M
4 Shelby Otway Port Charlotte FL 253 45 114 29:20.9 9:28/M
5 Dawn Shorter 271 46 119 29:36.5 9:33/M
6 Jamie Lovern 193 46 126 30:16.5 9:46/M
7 Merly Rennie 104 47 129 30:28.9 9:50/M
8 Melissa Minos 226 46 134 30:53.7 9:58/M
9 Wendy Dremann 341 46 167 32:31.6 10:29/M
10 Dawn Brown 353 48 176 33:14.4 10:43/M
11 Shantel Campagno 430 48 202 35:22.0 11:25/M
12 Tracie Sadecky 378 46 203 35:38.2 11:30/M
13 Lindy Tritschler 206 49 255 41:29.5 13:23/M
14 Maureen Taylor 388 46 276 44:59.8 14:31/M
15 Lisa Briggs 304 45 296 48:19.0 15:35/M
16 Karin Jacobs 405 47 297 48:19.1 15:35/M
17 Kim Humphrey 163 45 319 54:06.3 17:27/M
18 Barbara Lockhart 267 47 321 54:14.9 17:30/M
19 Wendy McDaniel 188 45 324 55:30.5 17:54/M
20 Christine McDade 269 46 328 56:35.3 18:15/M
21 Valerie Troxell 201 49 329 57:53.2 18:40/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Belcher 250 46 22 22:19.8 7:12/M
2 David Begala 409 46 24 22:31.5 7:16/M
3 Chris Fleeman 344 49 45 24:06.1 7:46/M
4 John Briggs 365 46 46 24:07.5 7:47/M
5 Brian Gentile 179 48 76 26:39.9 8:36/M
6 Conrad Dodson 462 45 77 26:41.3 8:36/M
7 Chris Leblanc 382 46 96 27:57.0 9:01/M
8 Karl Schmitz II 129 47 136 31:02.2 10:01/M
9 Sean Kirkpatrick 204 45 146 31:28.5 10:09/M
10 Steve Evans 420 48 168 32:32.2 10:30/M
11 William Rennie 105 48 185 33:54.0 10:56/M
12 Linn Spiller 454 47 230 38:34.2 12:26/M
13 Michael Taylor 389 45 248 40:29.4 13:04/M
14 James Gerlach 332 48 270 44:13.2 14:16/M
15 Kevin Krause 399 46 300 49:22.8 15:55/M
16 Edward Dodge 374 45 308 51:59.9 16:46/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carlene Zeches 212 53 80 27:01.0 8:43/M
2 Diana Squires 113 53 88 27:38.9 8:55/M
3 Gina Coke 222 51 106 28:35.4 9:13/M
4 Barbara Grube 228 52 123 29:43.5 9:35/M
5 Denise Costa 157 53 135 30:56.8 9:59/M
6 Yulinar Sproat 154 54 186 33:55.6 10:56/M
7 Betty Ridenour 265 51 208 36:01.3 11:37/M
8 Cindy Estes 361 50 209 36:04.6 11:38/M
9 Lisa Hawkins 142 54 220 37:26.2 12:05/M
10 Antoinette McGarey 415 50 222 37:47.9 12:11/M
11 Wendy Wills 452 50 231 38:35.6 12:27/M
12 Debbie McDowell 274 53 261 42:16.6 13:38/M
13 Yvonne Gibson 280 52 334 1:04:12.4 20:43/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juan Hidalgo 293 54 25 22:37.9 7:18/M
2 Peter Ameglio 243 52 39 23:38.5 7:37/M
3 Mark Moriarty 363 50 59 25:03.2 8:05/M
4 Jay Montero 314 52 117 29:29.6 9:31/M
5 Andrew Dremann 340 54 172 32:56.6 10:37/M
6 Bo Bishop 221 53 216 37:14.8 12:01/M
7 Chris Flavin 143 54 228 38:13.8 12:20/M
8 Guy Worrell 331 52 251 40:54.2 13:12/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beth McNally 422 57 85 27:24.5 8:50/M
2 Trish Grimmer 196 56 113 29:18.2 9:27/M
3 Carol Ryan 203 57 127 30:16.7 9:46/M
4 Jacqueline Conniff 194 59 178 33:28.3 10:48/M
5 Diane Buckner 429 58 193 34:24.0 11:06/M
6 Michelle O'Hora 401 58 218 37:18.1 12:02/M
7 Michelle Ottora 316 58 236 39:14.1 12:39/M
8 Donna Tomaio 309 58 254 41:08.4 13:16/M
9 Jacki Kaszuba 358 59 277 45:00.7 14:31/M
10 Tamara Oliver 275 57 289 47:55.7 15:27/M
11 Tami Hunt 368 55 301 49:37.3 16:00/M
12 Kathy Webster 159 57 332 59:59.1 19:21/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Ealey 319 55 18 21:10.2 6:50/M
2 Louis Colon 121 57 20 21:25.2 6:55/M
3 Quentin Gordon 100 56 31 23:14.0 7:30/M
4 Albert "Steve" Cosat 156 55 75 26:37.1 8:35/M
5 Gary Ettinger 230 59 84 27:21.4 8:49/M
6 Donald McGarey 416 55 86 27:26.0 8:51/M
7 John Mizell 438 56 128 30:19.7 9:47/M
8 James Hawkins 141 59 219 37:26.1 12:05/M
9 Bob Witte 205 59 250 40:40.3 13:07/M
10 Tom Shetter 424 57 253 41:07.5 13:16/M
11 Ray Frugia 317 57 286 47:41.6 15:23/M
12 Tom Noyes 460 57 330 58:03.1 18:44/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dee Stout 111 64 145 31:22.9 10:07/M
2 Maria Lapointe 225 62 151 31:38.4 10:12/M
3 Linda Porterfield 324 62 173 32:58.2 10:38/M
4 Sue Carron 231 62 227 38:13.4 12:20/M
5 Maryann Baxter 322 60 249 40:29.9 13:04/M
6 DeAnn Smith 391 60 252 41:02.3 13:14/M
7 Pat Woodley 134 62 283 45:51.4 14:47/M
8 Patricia Lumpkin 292 62 284 46:23.5 14:58/M
9 Marlene Claspell 360 60 287 47:42.2 15:23/M
10 Marcia McDaniel 124 61 291 48:00.2 15:29/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank McCarthy 463 63 103 28:21.9 9:09/M
2 Lorenzo Daetz 352 61 157 32:05.6 10:21/M
3 David Wilhelm 258 63 159 32:09.7 10:22/M
4 Alton Lumpkin 291 63 166 32:29.5 10:29/M
5 Gary Girolimon 396 63 210 36:16.1 11:42/M
6 H. Michael Garcia 434 63 212 36:51.0 11:53/M
7 Dennis Elkins 135 64 256 41:33.0 13:24/M
8 Phil Hunt 367 62 304 50:27.5 16:16/M
9 Mike Pelfrey 278 60 309 52:28.6 16:55/M
10 Ed Shorter 448 60 322 54:22.1 17:32/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lan Repinski 119 69 153 31:44.5 10:14/M
2 Marlene Sims 320 68 170 32:51.0 10:36/M
3 Boccardo Gruciela 464 66 175 33:13.0 10:43/M
4 Elaine Nunziata 343 65 184 33:53.2 10:56/M
5 Faye Miller 381 65 200 34:52.3 11:15/M
6 Linda Kennedy 110 68 205 35:44.4 11:32/M
7 Carol Proper 318 67 217 37:17.9 12:02/M
8 Alison Drevlow 234 68 307 51:48.6 16:43/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ricky McDaniel 330 68 98 28:09.1 9:05/M
2 Ken Cormier 208 68 133 30:51.0 9:57/M
3 Michael Fusco 122 65 154 31:44.9 10:14/M
4 John Potts Venice FL 286 68 182 33:46.6 10:54/M
5 Tom Detko 445 66 258 41:46.0 13:28/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Gray 347 71 292 48:10.2 15:32/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kent Wiley 245 85 234 39:03.6 12:36/M
2 Ralph Ricker 256 85 267 43:50.4 14:08/M