Kettle Krush 5k

Age Group Results

January 07, 2017


Results By Domenic & Mike for


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-79 80-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5k Run

Top

Female Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Condon Saint Petersburg FL 214 24 9 20:43.3 6:41/M
Top

Male Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christian Kondor Seminole FL 190 17 1 16:43.3 5:24/M
Top

Female Overall Master's Win Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Donaldson St Petersburg FL 118 55 17 21:56.0 7:05/M
Top

Male Overall Master's Win Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Hurd Largo FL 188 44 6 19:25.8 6:16/M
Top

Female Overall Grandmaster' Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackie Doucette Largo FL 161 55 31 24:20.2 7:51/M
Top

Male Overall Grandmaster' Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bryan McGuire St Petersburg FL 98 51 18 22:21.5 7:13/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Fernerda Saint Petersburg FL 197 10 36 24:53.6 8:02/M
2 Julia Mularoni St Petersburg FL 167 10 41 25:32.3 8:14/M
3 Trinity Uhrmacher St. Petersburg FL 82 9 59 28:01.5 9:02/M
4 Taylor Mularoni St Petersburg FL 168 8 60 28:02.0 9:03/M
5 Crera Fernerda Saint Petersburg FL 189 10 69 29:00.8 9:21/M
6 Kaelyn Foubister St. Petersburg FL 133 8 96 32:22.4 10:26/M
7 Mandy Luckey St. Petersburg FL 136 8 99 33:21.3 10:45/M
8 Isabel Sanchez Saint Petersburg FL 159 8 145 46:16.4 14:55/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charlie Eggimann St Petersburg FL 90 9 19 22:26.5 7:14/M
2 Cole Barnes Saint Petersburg FL 177 8 148 46:21.4 14:57/M
3 Connor Hann St Pete FL 122 8 151 46:38.6 15:03/M
4 Alex Peterson Clearwater FL 60 9 157 48:12.8 15:33/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abby Clements Pinellas Park FL 176 11 47 26:36.5 8:35/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juan Garzon Kissimmee FL 92 12 14 21:33.4 6:57/M
2 Nathaniel Stenke St. Petersburg FL 175 13 33 24:36.4 7:56/M
3 Charlie Farrell St. Pete Beach FL 183 12 67 28:58.9 9:21/M
4 Sean Luckey St. Petersburg FL 134 11 68 28:58.9 9:21/M
5 Dylan Frattino Saint Petersburg FL 194 14 120 37:47.9 12:11/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Vigrass St. Petersburg FL 128 17 39 25:20.9 8:10/M
2 Georgia Meehan St. Petersburg FL 191 16 73 29:12.0 9:25/M
3 Olivia Alagood St. Petersburg FL 180 15 102 34:33.6 11:09/M
4 Marygrace Vigrass St. Petersburg FL 179 15 103 34:33.9 11:09/M
5 Meggan Bean Saint Petersburg FL 72 17 111 36:41.0 11:50/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Wohlwend Saint Petersburg FL 169 16 4 17:45.1 5:44/M
2 Bryce Burt Saint Petersburg FL 212 16 5 18:01.3 5:49/M
3 Alex Florillo St. Petersburg FL 182 15 7 20:03.2 6:28/M
4 Stephan Rudderham Saint Petersburg FL 192 19 8 20:41.5 6:40/M
5 Tommy Hilliard Pinellas Park FL 62 19 10 20:49.1 6:43/M
6 James Condon Saint Petersburg FL 213 16 24 22:57.7 7:24/M
7 Austin Gavern Saint Pete Beach FL 34 16 56 27:29.9 8:52/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hayley Brahm St Petersburg FL 184 20 38 24:59.0 8:04/M
2 Ariel Kanaby Madeira Beach FL 106 23 71 29:07.2 9:24/M
3 Laura Bemis St. Petersburg FL 17 23 90 30:56.1 9:59/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Knapp St Petersburg FL 153 26 25 23:08.3 7:28/M
2 Nicole Bell St. Petersburg FL 86 25 82 30:14.8 9:45/M
3 Hannah Lehman St. Petersburg FL 172 26 86 30:31.1 9:51/M
4 Alison Link St Petersburg FL 148 28 94 32:16.8 10:25/M
5 Rachel McAlexander Riverview FL 195 29 125 39:38.3 12:47/M
6 Lydia Zimmerman-Crumbaugh Gulfport FL 42 28 129 40:03.4 12:55/M
7 Mary Lomberk Clearwater FL 79 29 131 41:04.8 13:15/M
8 Krista Gissing Sarasota FL 25 29 141 44:20.0 14:18/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diverson Tretmont Saint Petersburg FL 193 26 62 28:22.9 9:09/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Farmer Seminole FL 19 34 52 27:10.9 8:46/M
2 Katie Holtgrewe St. Petersburg FL 91 31 64 28:33.6 9:13/M
3 Reyna Ybanez Saint Petersburg FL 12 34 66 28:45.7 9:16/M
4 Courtney Poullas Youngstown OH 151 30 70 29:02.7 9:22/M
5 Leah Burkett St Petersburg FL 112 30 87 30:33.6 9:51/M
6 Jennifer Mills Tampa FL 55 33 89 30:38.1 9:53/M
7 Sarah Shelden Dunedin FL 117 31 93 32:16.5 10:25/M
8 Amanda Kinderman Tampa FL 46 31 100 33:53.3 10:56/M
9 Rachel Seaton Tampa FL 185 31 138 43:56.8 14:10/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Oliva Clearwater FL 187 30 3 17:35.9 5:40/M
2 Sean Staffieri Saint Petersburg FL 110 34 27 23:23.6 7:33/M
3 Graham Zediker Clearwater FL 51 34 49 26:40.0 8:36/M
4 Edward Maldonado Saint Petersburg FL 154 32 51 27:08.0 8:45/M
5 Christopher Quintana Pittsburgh PA 53 33 95 32:18.0 10:25/M
6 Timothy Lomberk Clearwater FL 78 30 146 46:20.4 14:57/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marta Portillo St. Petersburg FL 171 38 78 29:55.5 9:39/M
2 Julie Leasure Palm Harbor FL 21 36 88 30:37.7 9:53/M
3 Christy Demary Brandon FL 147 35 126 39:38.4 12:47/M
4 Chanelle Parthemer Lutz FL 15 37 132 42:10.4 13:36/M
5 Chrystal Bolle Clearwater FL 145 36 136 43:37.6 14:04/M
6 Debbie Lockamon Clearwater FL 58 39 159 48:38.3 15:41/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Robida Clearwater FL 186 36 2 17:17.5 5:35/M
2 Brian Crandall Seminole FL 174 39 12 20:58.0 6:46/M
3 Christopher Anderson Pinellas Park FL 156 38 13 21:13.8 6:51/M
4 Andrew Joswiak St. Petersburg FL 120 37 16 21:45.2 7:01/M
5 Billy Audonaras Saint Petersburg FL 217 39 26 23:12.6 7:29/M
6 Dan Dollar Saint Petersburg FL 5 35 32 24:33.0 7:55/M
7 Kevin Deleeuw Seminole FL 211 39 34 24:36.7 7:56/M
8 Ben McCarthy Dunedin FL 67 38 63 28:27.0 9:11/M
9 Ben Vinson Jr. Tampa FL 220 36 65 28:39.1 9:15/M
10 Cliff Rebelo Dunedin FL 157 36 113 36:44.0 11:51/M
11 Jay Fulmer Clearwater FL 123 36 130 40:13.7 12:58/M
12 Michael Peterson Clearwater FL 59 37 158 48:33.0 15:40/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Alba Gainesville CO 93 41 21 22:34.0 7:17/M
2 Katia Govindin Seattle WA 162 41 50 27:06.7 8:45/M
3 Nicole Murphy St. Petersburg FL 85 40 76 29:43.8 9:35/M
4 Urvashi Patel St. Petersburg FL 219 42 117 37:23.6 12:04/M
5 Nikki Schmid Saint Petersbrug FL 65 42 119 37:37.1 12:08/M
6 Latisha Cooper Lorton VA 97 40 122 38:05.2 12:17/M
7 Bridget McCarthy Dunedin FL 68 43 124 39:21.5 12:42/M
8 Melissa Anderson Clearwater FL 149 44 127 40:01.5 12:55/M
9 Vicky Hopper St Petersburg FL 40 41 142 44:39.0 14:24/M
10 Rose Robbins Saint Petersburg FL 160 44 147 46:20.9 14:57/M
11 Babetta Popoff Tampa FL 81 44 153 47:43.0 15:24/M
12 Kelly Elkins New Port Richey FL 48 40 156 48:05.2 15:31/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Doyle Clearwater FL 218 43 11 20:55.8 6:45/M
2 Daniel Smith St. Petersburg FL 181 42 15 21:39.2 6:59/M
3 Bobby Eggimann St Petersburg FL 89 42 20 22:27.3 7:15/M
4 Stephen Ogburn St. Petersburg FL 80 42 22 22:37.1 7:18/M
5 Ken Charleston St Petersbrg FL 102 44 23 22:41.3 7:19/M
6 Andrew Widhalm Palmetto FL 63 44 30 24:07.4 7:47/M
7 Michael Kanaby Madeira Beach FL 104 43 72 29:07.7 9:24/M
8 Greg Barnes Saint Petersburg FL 178 41 149 46:21.8 14:57/M
9 Louis Popoff Tampa FL 95 44 154 47:43.2 15:24/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lili Speth Mount Vernon NY 216 47 29 23:56.9 7:43/M
2 Amy Burton St. Pete Beach FL 137 45 37 24:54.7 8:02/M
3 Lisa Casey Largo FL 74 46 44 26:18.6 8:29/M
4 Judy Bean Saint Petersburg FL 71 49 58 27:56.1 9:01/M
5 Ami Kanaby Madeira Beach FL 103 45 74 29:17.7 9:27/M
6 Alison Crippin Saint Petersburg FL 116 46 75 29:37.6 9:33/M
7 Elaine Mancuso Kenneth City FL 54 45 91 31:16.3 10:05/M
8 Deborah Rosensteel Clearwater FL 132 48 105 34:44.0 11:12/M
9 Shannon Luckey St. Petersburg FL 135 46 106 34:55.3 11:16/M
10 Michele Mollard Saint Petersburg FL 20 49 107 34:58.4 11:17/M
11 Jenni Rom Madison GA 18 48 112 36:42.1 11:50/M
12 Noelle Dutill Pinellas Park FL 108 48 114 36:58.9 11:55/M
13 Kim Heagy Saint Petersburg FL 50 48 116 37:19.6 12:02/M
14 Quisana Turner Largo FL 144 46 135 43:36.6 14:04/M
15 Jennifer Barley St. Petersburg FL 30 49 139 44:05.6 14:13/M
16 Maryann Crawley Redington Beach FL 173 46 155 48:05.1 15:31/M
17 Kristin Minkemann Clearwater FL 56 47 160 48:38.3 15:41/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Presley Saint Petersburg FL 13 45 42 25:45.6 8:18/M
2 Randy Collins Seminole FL 84 47 45 26:18.9 8:29/M
3 Steven Ross St Petersburgh FL 155 46 54 27:24.3 8:50/M
4 Arthur Paula Tampa FL 47 46 61 28:11.7 9:05/M
5 Raymond Howell Tampa FL 6 45 97 33:16.6 10:44/M
6 Clayton Vigrass St. Petersburg FL 129 49 101 34:30.6 11:08/M
7 Dan Skura Lutz FL 94 49 110 36:34.6 11:48/M
8 John Anderson Clearwater FL 150 46 128 40:02.3 12:55/M
9 Robert Turner Largo FL 146 49 137 43:37.6 14:04/M
10 David Harmon Orlando FL 24 48 140 44:20.0 14:18/M
11 Phillip Hann Saint Petersburg FL 121 46 150 46:38.0 15:03/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joanne Ryan Morristown NJ 31 52 46 26:34.1 8:34/M
2 Betty McNelis Saint Petersburg FL 4 50 79 30:04.3 9:42/M
3 Kim Saylor St. Petersburg FL 127 51 85 30:24.7 9:48/M
4 Marybeth Langel St. Petersburg FL 126 50 104 34:38.7 11:10/M
5 Sherrie Deaton Saint Petersburg FL 35 50 118 37:35.4 12:07/M
6 Angela Thompson Tampa FL 96 52 123 38:05.3 12:17/M
7 Roben Steradow 215 50 133 42:11.0 13:36/M
8 Cindy Huntley Treasure Island FL 170 50 152 47:38.0 15:22/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Hall Clearwater FL 196 50 28 23:43.1 7:39/M
2 Harold Simpson Leesburg FL 77 52 35 24:41.1 7:58/M
3 Miguel Rivera St. Petersburg FL 158 51 43 25:49.6 8:20/M
4 James Massie Clearwater FL 2 52 77 29:45.9 9:36/M
5 Audrey McGuckin St Petersburgh FL 166 50 80 30:05.6 9:42/M
6 Raymond Willis Saint Petersburg FL 201 50 92 31:50.9 10:16/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joy Ashton St Petersburg FL 101 59 115 37:02.2 11:57/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jay Deaton St Petersburg FL 3 59 48 26:37.5 8:35/M
2 Lawrence Burke Saint Petersburg FL 73 58 53 27:21.7 8:49/M
3 William McQueen St.petersburg FL 87 55 81 30:06.5 9:43/M
4 David Prough Jackson MI 111 56 84 30:17.1 9:46/M
5 Don Stjacques St. Pete Beach FL 26 59 121 37:59.0 12:15/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Scarpinato Seminole FL 38 61 57 27:33.1 8:53/M
2 Polly Horne St. Petersburg FL 28 64 134 42:38.6 13:45/M
3 Patricia Roesch St. Petersburg FL 52 60 161 54:59.1 17:44/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Labanca Clearwater FL 109 61 40 25:31.9 8:14/M
2 John Vella Pinellas Park FL 131 60 83 30:17.0 9:46/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Annie Ryan St Petersburg FL 119 68 108 35:10.3 11:21/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Warren Wheeler St.petersburg FL 1 68 55 27:25.6 8:51/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sue Ridenour Wabash IN 114 71 143 44:45.2 14:26/M
2 Janice Ridenour Largo FL 70 73 144 44:47.0 14:27/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Ridenour Wabash IN 115 78 98 33:18.2 10:45/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Willis Ridenour Largo FL 69 82 109 35:52.1 11:34/M