The Great Mother's Day Race Sarasota

Age Group Results

May 13, 2017


Results By Val & Dean for


Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-27 28-34 35-42 43-50 51-60 61-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-27 28-34 35-42 43-50 51-60 61-99

5k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Lutz Bradenton FL 331 29 5 22:24.8 7:14/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Corey Peyerk Sarasota FL 202 34 1 19:08.7 6:10/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Lin 330 0 118 36:57.9 11:55/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaylee Pekar Valrico FL 194 11 55 31:21.1 10:07/M
2 Lily Culver-Wollaston Nokomis FL 49 7 64 31:48.2 10:15/M
3 Sommer Skapyak Nokomis FL 245 13 97 34:32.1 11:08/M
4 Adriana Otway Punta Gorda FL 177 14 107 35:06.0 11:19/M
5 Eliana Trueblood Bradenton FL 275 14 113 36:13.8 11:41/M
6 Alyssa Pekar Valrico FL 195 10 147 39:31.6 12:45/M
7 Katherine Triola North Port FL 271 9 151 39:47.8 12:50/M
8 Alanie Woolery Winter Haven FL 295 11 152 39:49.4 12:51/M
9 Abigail Andry Cumming GA 7 10 156 40:00.2 12:54/M
10 Adelaine Johnson Zephyrhills FL 117 6 201 46:03.3 14:51/M
11 Marley Dillow Bradenton FL 61 9 211 47:49.9 15:25/M
12 Essence Bundrage Bradenton FL 313 13 219 48:30.4 15:39/M
13 Serenity Bundrage Bradenton FL 314 10 220 48:36.9 15:41/M
14 Amelia Thomas Sarasota FL 266 6 235 50:52.5 16:25/M
15 Laina Knapp Cape Coral FL 135 7 251 54:46.4 17:40/M
16 Kate Wright Bradenton FL 299 11 258 56:25.0 18:12/M
17 Lillian Brown North Port FL 28 8 291 1:10:19.2 22:41/M
Top

Male 14 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dalton Strickland Winter Haven FL 257 14 22 27:13.9 8:47/M
2 Ivan Caleb Floresta Sebring FL 75 11 44 30:00.7 9:41/M
3 Ace Maz Fort Myers FL 323 10 56 31:21.7 10:07/M
4 Ronan Keys Gainesville FL 129 8 75 32:31.6 10:29/M
5 Brendan Hamilton Gainesville FL 95 9 77 32:34.2 10:30/M
6 Colin Wiley Tampa FL 286 7 95 34:16.0 11:03/M
7 John Thomas Wright Bradenton FL 298 13 103 34:52.8 11:15/M
8 Blake Woolery Bradenton FL 292 8 154 39:54.9 12:52/M
9 Rowan Triola North Port FL 272 8 161 40:34.7 13:05/M
10 Jacob Triola North Port FL 273 6 162 40:36.2 13:06/M
11 Tristan Otway Punta Gorda FL 178 7 166 40:57.7 13:13/M
12 Colton Bennett Sebring FL 19 9 185 44:04.7 14:13/M
13 Andrew Miller Sarasota FL 164 12 225 49:21.1 15:55/M
14 Jackson Nemeth Sarasota FL 169 5 229 49:58.0 16:07/M
15 Jordan Greene Zolfo Springs FL 88 8 239 51:15.9 16:32/M
16 David Mercury Bradenton FL 156 8 260 56:28.4 18:13/M
17 Brett Woolery Bradenton FL 293 11 269 59:02.9 19:03/M
18 Xavier Culver-Wollaston Nokomis FL 50 7 290 1:09:51.4 22:32/M
19 Levi Davis Nokomis FL 57 7 296 1:10:53.2 22:52/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sigrith Ortega Sarasota FL 176 16 14 25:18.8 8:10/M
2 Rylee Pilat Sarasota FL 205 19 184 43:53.2 14:09/M
3 Dana Armstrong Sarasota FL 12 18 222 48:51.4 15:45/M
4 Kaetlyn Puldon Hialeah FL 212 18 224 49:00.9 15:48/M
5 Robin Scheel Sarasota FL 233 17 236 50:53.1 16:25/M
6 Caroline Hobson Nokomis FL 108 18 273 59:27.8 19:11/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dylan Strickland Winter Haven FL 258 17 11 23:42.8 7:39/M
2 Adam Platt Leola PA 320 18 84 33:23.4 10:46/M
3 Michael Perten Bradenton FL 199 15 191 44:37.3 14:24/M
4 Dylan Zoller Bradenton FL 306 15 195 44:53.2 14:29/M
5 Michael Miller Ocala FL 163 16 227 49:22.6 15:55/M
Top

Female 20 to 27

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caryn Pepin Derry NH 196 26 19 26:40.1 8:36/M
2 Christina Daniel Sarasota FL 55 27 24 27:15.1 8:47/M
3 Alyssa Armstrong Sarasota FL 10 25 25 27:23.3 8:50/M
4 Zoe Sirett 244 25 36 28:38.4 9:14/M
5 Reagan McCray Sarasota FL 152 26 43 29:22.1 9:28/M
6 Mellissa Gilson Gainesville FL 82 27 45 30:12.9 9:45/M
7 Charisa Powell Sarasota FL 208 22 50 30:37.8 9:53/M
8 Amanda Gilson Gainesville FL 83 22 67 31:52.7 10:17/M
9 Sarah Peterson Sarasota FL 200 26 71 32:05.1 10:21/M
10 Shannon Armstrong Sarasota FL 11 23 83 32:55.7 10:37/M
11 Sam Ivey Sarasota FL 113 25 93 34:05.5 11:00/M
12 Kelly Monaghan Leola PA 321 24 100 34:43.2 11:12/M
13 Jackie Giannini Sarasota FL 315 23 112 36:12.6 11:41/M
14 Molly Kitson Sarasota FL 132 25 116 36:46.6 11:52/M
15 Amber Skapyak 333 20 123 37:34.4 12:07/M
16 Lauren Platt Leola PA 318 21 125 37:43.4 12:10/M
17 Delilah Allen Gainesville FL 3 20 127 37:50.9 12:12/M
18 Julie Overstreet Bradenton FL 180 20 134 38:27.1 12:24/M
19 Jazmine Brown Gainesville FL 26 22 135 38:29.8 12:25/M
20 Sam Babcock Sarasota FL 14 25 145 39:27.2 12:44/M
21 Sky Rae Bowling Green FL 215 26 172 41:26.0 13:22/M
22 Bailey Pilat Sarasota FL 204 22 183 43:44.2 14:06/M
23 Abigail Vittur North Fort Myers FL 279 20 207 47:00.1 15:10/M
24 Nicola Ivey Sarasota FL 115 24 221 48:50.3 15:45/M
25 Kerry Mushrush Zolfo Springs FL 166 25 240 51:17.2 16:33/M
26 Amanda Zapico Riverview FL 302 22 242 52:23.4 16:54/M
27 Samantha Marvel Bradenton FL 149 23 246 53:14.8 17:10/M
28 Lindsey Parkinson Palmetto FL 184 26 250 54:04.7 17:26/M
29 Diandra Ricker Sarasota FL 224 27 254 55:42.0 17:58/M
30 Laura Knapp Cape Coral FL 136 26 261 57:33.1 18:34/M
31 Savannah Flak Boca Raton FL 71 21 264 58:07.7 18:45/M
32 Hannah Mikek Belding MI 158 23 284 1:00:57.9 19:40/M
Top

Male 20 to 27

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Sirett 243 25 2 19:25.6 6:16/M
2 Austin Venhaus Sarasota FL 277 22 3 19:33.0 6:18/M
3 Ethan Wolstenholme 290 23 28 27:37.3 8:55/M
4 Luke Ward Bradenton FL 280 22 51 30:38.4 9:53/M
5 Kevin Puldon Hialeah FL 214 22 223 49:00.8 15:48/M
Top

Female 28 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aimee O'Neill Charlotte NC 175 30 7 22:52.2 7:23/M
2 Alisa Schlundt Savannah GA 238 29 15 25:47.8 8:19/M
3 Sarah Miller Bradenton FL 161 33 18 26:27.3 8:32/M
4 Maria Ramirez Wesley Chapel FL 216 32 20 26:54.6 8:41/M
5 Erin Dean Sarasota FL 58 34 26 27:26.0 8:51/M
6 Kristi Flis Venice FL 73 28 32 28:16.1 9:07/M
7 Bianca Fullwood Sarasota FL 80 30 39 28:57.0 9:20/M
8 Alexa Fernandez-Botero Bradenton FL 67 30 54 31:16.5 10:05/M
9 Lyndsey Kevelder Dublin OH 128 32 87 33:33.4 10:49/M
10 Jaqueline Perez Sarasota FL 197 33 88 33:38.4 10:51/M
11 Jamie Steinberger Bradenton FL 254 31 99 34:42.4 11:12/M
12 Erin Widener Gainesville VA 283 30 105 34:58.5 11:17/M
13 Julia McIlrevey Sarasota FL 154 32 111 35:51.4 11:34/M
14 Danielle Pekar Valrico FL 193 33 114 36:15.3 11:42/M
15 Jessica Rinehart Palmetto FL 225 32 120 37:24.5 12:04/M
16 Alicia Gonzalez Sarasota FL 86 29 124 37:42.1 12:10/M
17 Dawn Sullivan Sarasota FL 259 33 126 37:49.7 12:12/M
18 Megan Martin Bradenton FL 148 34 146 39:29.4 12:44/M
19 Erin Hentrich Parrish FL 105 29 171 41:14.6 13:18/M
20 Ashley Van Dyck Cape Coral FL 276 33 178 42:01.4 13:33/M
21 Shanen Bennett Sebring FL 18 34 186 44:05.8 14:13/M
22 Amy Cook Parrish FL 45 33 187 44:07.6 14:14/M
23 Christy Carlen Sarasota FL 35 32 197 45:22.2 14:38/M
24 Leslie Johnson Zephyrhills FL 119 33 200 46:03.2 14:51/M
25 Donesha Payne Orlando FL 191 33 281 1:00:23.6 19:29/M
26 Kerri Plazza Sarasota FL 206 31 288 1:02:05.9 20:02/M
Top

Male 28 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Daniel Sarasota FL 54 30 8 23:01.2 7:25/M
2 Matthew Hinkley Gainesville FL 107 30 46 30:14.0 9:45/M
3 Christopher Schlundt Savannah GA 237 28 96 34:31.8 11:08/M
4 Brandon Hentrich Parrish FL 104 28 170 41:14.6 13:18/M
5 Willie Dickerson Bowling Green FL 310 31 173 41:26.2 13:22/M
6 Michael Sullivan Sarasota FL 260 31 180 42:21.4 13:40/M
Top

Female 35 to 42

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carolyn Renick Bradenton FL 325 36 17 26:27.1 8:32/M
2 Megan Zabikow Bradenton FL 301 38 21 27:06.3 8:45/M
3 Alexis Paquette Sarasota FL 183 37 27 27:36.7 8:54/M
4 Christina Sarver Sarasota FL 229 40 29 28:01.5 9:02/M
5 Susan Artemik Sarasota FL 13 39 33 28:21.3 9:09/M
6 Danielle Duval Tampa FL 332 35 37 28:45.7 9:16/M
7 Antoinette Church Wesley Chapel FL 40 39 41 29:00.2 9:21/M
8 Victoria Hahn Bradenton FL 93 38 49 30:26.9 9:49/M
9 Kristen Strickland Winter Haven FL 256 42 53 31:09.9 10:03/M
10 Krista Benton Sarasota FL 20 38 59 31:34.8 10:11/M
11 Cara Yergen Fort Pierce FL 300 39 63 31:43.9 10:14/M
12 Jennifer Freeman Sarasota FL 77 41 73 32:23.9 10:27/M
13 Miriam Chan Sarasota FL 37 35 76 32:32.8 10:30/M
14 Courtney Pastor Tampa FL 188 42 79 32:40.5 10:32/M
15 Maggi Maz Fort Myers FL 324 39 81 32:53.1 10:36/M
16 Melissa Hamilton Clearwater FL 94 38 82 32:53.9 10:36/M
17 Shannon Fimple Bradenton FL 69 35 85 33:28.4 10:48/M
18 Heather Peterson Bradenton FL 201 39 86 33:28.7 10:48/M
19 Andrea Eva Decatur GA 64 42 89 33:42.0 10:52/M
20 Melissa Lamoureaux Valrico FL 139 42 98 34:39.3 11:11/M
21 Dawn Dagostino Sarasota FL 52 38 102 34:52.5 11:15/M
22 Suzanne Wright Bradenton FL 297 41 104 34:55.0 11:16/M
23 Leigh Thomsen Sarasota FL 267 37 110 35:36.1 11:29/M
24 Christina Torres Tampa FL 268 39 115 36:35.5 11:48/M
25 Charissa Restor Winter Haven FL 222 39 122 37:25.7 12:04/M
26 Nicole Betegh-Edelmann New Port Richey FL 22 39 136 38:31.0 12:25/M
27 Traci Seay Bradenton FL 239 38 137 38:33.2 12:26/M
28 Caroline Wiley Tampa FL 285 36 143 39:15.9 12:40/M
29 Jenny Andry Cumming GA 6 36 144 39:21.4 12:42/M
30 Hillary Maher Nokomis FL 144 40 149 39:45.8 12:49/M
31 Peggy Ward Crisfield MD 282 42 163 40:36.5 13:06/M
32 Olga Triola North Port FL 270 38 165 40:36.8 13:06/M
33 Kara Martin Sarasota FL 147 36 174 41:41.3 13:27/M
34 Jennifer Palermo Arlington VA 181 39 182 43:28.8 14:01/M
35 Kelly Prior-Zoller Bradenton FL 211 38 196 45:02.0 14:32/M
36 Rose-Marie Perten Bradenton FL 198 37 198 45:33.4 14:42/M
37 Cerissa Dillow Bradenton FL 60 35 210 47:49.9 15:25/M
38 Lauren Hankins Bartow FL 97 35 216 48:13.7 15:33/M
39 Krista Schiller Sarasota FL 235 35 228 49:57.6 16:07/M
40 Autum Shinn Parrish FL 242 36 231 50:21.2 16:15/M
41 Melissa Thomas Sarasota FL 265 37 234 50:52.1 16:25/M
42 Sharmaine Paruolo Bradenton FL 187 38 252 54:51.3 17:42/M
43 Carol Woolery Bradenton FL 294 38 270 59:03.1 19:03/M
44 Jasynda Davis Nokomis FL 56 36 295 1:10:51.2 22:51/M
Top

Male 35 to 42

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derek Fuller Sarasota FL 78 37 4 22:06.8 7:08/M
2 David Culver Nokomis FL 48 37 10 23:21.8 7:32/M
3 Uilton Deoliveira Sarasota FL 59 42 12 24:45.1 7:59/M
4 Will Estrella Cape Coral FL 63 42 31 28:06.3 9:04/M
5 Christopher Church Wesley Chapel FL 39 42 52 31:01.6 10:00/M
6 Mark Gerstung Fort Pierce FL 81 39 66 31:51.4 10:16/M
7 Aaron Martin Sarasota FL 145 39 175 41:42.6 13:27/M
8 Edward Restor Winter Haven FL 223 41 188 44:19.2 14:18/M
9 Wade Buckland Alexandria VA 30 36 203 46:14.9 14:55/M
10 Todd Nolan Bradenton FL 171 40 243 52:43.9 17:00/M
11 Breon Mason Bradenton FL 151 35 259 56:25.9 18:12/M
Top

Female 43 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn-Marie Lariviere Cape Coral FL 141 43 13 24:58.6 8:03/M
2 Leslie Kimball Venice FL 130 46 34 28:28.5 9:11/M
3 Lynn Stinson Gainesville FL 255 45 42 29:09.2 9:24/M
4 Alexis Klemish Clearwater Beach FL 134 48 60 31:36.1 10:12/M
5 Cherie Blanzola Philadelphia PA 23 50 62 31:37.6 10:12/M
6 Linda Cormier Brandon FL 47 47 65 31:49.4 10:16/M
7 Lora Martin Philadelphia PA 146 47 69 32:03.3 10:20/M
8 Kelly Griffith Sarasota FL 89 46 70 32:04.4 10:21/M
9 Tracy Platt Leola PA 317 50 91 33:56.1 10:57/M
10 Paula Ivey Sarasota FL 114 49 101 34:50.0 11:14/M
11 Stephanie Fergusonross North Port FL 66 44 108 35:10.6 11:21/M
12 Jody Skapyak 334 49 109 35:18.5 11:23/M
13 Amy Lin 329 47 117 36:57.7 11:55/M
14 Jennifer Cochran Fairbanks AK 42 45 130 38:00.2 12:15/M
15 Glenda Wolstenholme Albany NY 291 50 140 39:08.8 12:37/M
16 Miriam Powell Sarasota FL 209 48 142 39:13.0 12:39/M
17 Julie Brown Sarasota FL 25 50 150 39:47.2 12:50/M
18 Tina Mynatt Sarasota FL 167 48 159 40:24.0 13:02/M
19 Colleen Campbell Sarasota FL 33 45 167 41:01.1 13:14/M
20 Shelby Otway Punta Gorda FL 179 45 168 41:02.2 13:14/M
21 Sekeatha Kendrick Bradenton FL 312 43 176 41:58.5 13:32/M
22 Danielle Houck Miami FL 111 43 179 42:20.0 13:39/M
23 Millie Puldon Hialeah FL 213 49 190 44:37.0 14:24/M
24 Dawn Randolph Arcadia FL 217 47 199 46:01.2 14:51/M
25 Alicia Vittur North Fort Myers FL 278 46 208 47:01.0 15:10/M
26 Joyce E. Behringer Tampa FL 17 50 209 47:39.1 15:22/M
27 Dawn Wildermuth Venice FL 284 50 214 48:12.8 15:33/M
28 Christine Miller Trinity FL 162 46 226 49:22.2 15:55/M
29 Janine Hentrich Saint Clair Shores MI 106 50 230 50:18.8 16:14/M
30 Cindy Zapico Riverview FL 303 50 241 52:23.2 16:54/M
31 Mary Ann Jones Nokomis FL 124 50 274 59:28.0 19:11/M
32 Deborah Hobson Nokomis FL 109 50 275 59:28.0 19:11/M
33 Penny Seligh Orient OH 240 50 276 59:53.4 19:19/M
34 Madelyn Guerra North Port FL 91 48 278 1:00:06.7 19:23/M
35 Laurie Campshure Bradenton FL 34 49 287 1:02:05.8 20:02/M
36 Lynnmarie Brown North Port FL 27 47 293 1:10:21.0 22:42/M
Top

Male 43 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Wollaston Nokomis FL 289 43 6 22:40.7 7:19/M
2 Daniel Allen Pasadena MD 4 46 58 31:34.8 10:11/M
3 Paul Klemish Clearwater Beach FL 133 49 61 31:36.2 10:12/M
4 Graham Kirk 131 46 68 32:02.8 10:20/M
5 Sean Phagan Sarasota FL 203 45 74 32:31.5 10:29/M
6 Christopher Kersey Valrico FL 127 50 78 32:34.9 10:30/M
7 Michael Spillane Gainesville FL 251 43 92 34:03.3 10:59/M
8 Andrew Floresta Sebring FL 74 44 106 35:01.1 11:18/M
9 Paul Cignarale Punta Gorda FL 41 46 155 39:58.3 12:54/M
10 John Wright Bradenton FL 296 46 181 42:35.3 13:44/M
11 Thomas Hawes Orlando FL 99 45 267 58:13.7 18:47/M
Top

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura O'Connor 172 57 30 28:04.6 9:03/M
2 Cindy Common Fenton MI 44 57 35 28:32.3 9:12/M
3 Jennifer Glassburn Parrish FL 84 53 40 28:58.4 9:21/M
4 Pam McCurdy Sarasota FL 153 55 47 30:20.2 9:47/M
5 Sandi Taylor Sarasota FL 311 57 48 30:25.0 9:49/M
6 Debbie Adams Longboat Key FL 1 56 72 32:06.1 10:21/M
7 Patti Stanley Bradenton FL 253 53 80 32:50.2 10:35/M
8 Janine Hebeler Sarasota FL 102 52 90 33:53.2 10:56/M
9 Tina Williams Sarasota FL 287 56 94 34:12.8 11:02/M
10 Ellen Kealey Sarasota FL 126 51 119 37:01.6 11:56/M
11 Robin Neidert Terra Ceia FL 168 56 121 37:24.7 12:04/M
12 Dawn Allen Sarasota FL 5 58 128 37:52.6 12:13/M
13 Donna Mushrush Zolfo Springs FL 165 52 129 37:54.6 12:14/M
14 Lisa Trueblood Bradenton FL 274 51 131 38:11.8 12:19/M
15 Polly Zeller Bradenton FL 305 55 133 38:26.3 12:24/M
16 Cheryl Hollawell Bradenton FL 110 51 138 38:44.6 12:30/M
17 Susan Felber Sarasota FL 65 59 139 38:54.9 12:33/M
18 Laura Ward Bradenton FL 281 56 141 39:12.9 12:39/M
19 Jennifer Kalogris Fort Wayne IN 125 51 169 41:07.6 13:16/M
20 Jill Flowers Cape Coral FL 76 54 177 42:01.4 13:33/M
21 Karen Fuller Sarasota FL 79 59 194 44:44.2 14:26/M
22 Deborah Ferrell Hudson FL 68 60 205 46:35.7 15:02/M
23 Cherrie Parrish Davenport IA 186 52 213 48:06.3 15:31/M
24 Monica Sweeney Sarasota FL 261 51 215 48:13.3 15:33/M
25 Sandra Smith Bartow FL 249 55 217 48:19.0 15:35/M
26 Monica Shinn Parrish FL 241 60 232 50:21.6 16:15/M
27 Lori Groff Leola PA 319 55 233 50:46.1 16:23/M
28 Darlene Scheel Sarasota FL 234 53 237 51:01.7 16:27/M
29 Judy Giannini Sarasota FL 316 58 238 51:02.8 16:28/M
30 Kristine Johnson Cape Coral FL 118 54 244 52:53.3 17:04/M
31 Pam Ierulli Sarasota FL 112 60 245 52:54.7 17:04/M
32 Sheila Marvel Bradenton FL 150 52 247 53:18.1 17:12/M
33 Sandra Parkinson Palmetto FL 185 54 249 54:04.7 17:26/M
34 Debbie Haney Sarasota FL 96 56 255 55:42.0 17:58/M
35 Debbie Ball Bradenton FL 15 60 257 56:09.2 18:07/M
36 Joy McLean Sarasota FL 155 53 262 57:49.0 18:39/M
37 Donna Casey Ruskin FL 36 54 263 57:51.3 18:40/M
38 Carolyn Flak Boca Raton FL 72 55 265 58:08.0 18:45/M
39 Teresa Buster Columbus OH 32 51 277 59:54.1 19:19/M
40 Mireya Olivero Port Charlotte FL 174 56 279 1:00:08.1 19:24/M
41 Deborah Payne Bradenton FL 192 60 280 1:00:15.3 19:26/M
42 Lena Rose Sarasota FL 226 52 282 1:00:40.8 19:34/M
43 Julie Mikek Belding MI 159 52 286 1:00:59.1 19:40/M
44 Ramona Salazar Valrico FL 227 52 289 1:02:11.3 20:04/M
45 Donna Sullivan North Port FL 309 57 292 1:10:20.0 22:41/M
46 Jill Tate Hudson FL 263 59 294 1:10:29.3 22:44/M
Top

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trey Desenberg 328 57 9 23:19.2 7:31/M
2 Sean O'Connor 173 58 23 27:14.2 8:47/M
3 Timothy Curlee Sarasota FL 51 54 157 40:02.4 12:55/M
4 Doug Miles Sarasota FL 160 56 160 40:26.2 13:03/M
5 Juan Guerra North Port FL 90 51 206 46:56.4 15:08/M
6 Steve Hentrich Saint Clair Shores MI 103 52 253 55:35.7 17:56/M
Top

Female 61 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Wilson Fort Meade FL 288 66 148 39:35.6 12:46/M
2 Ann Besaw Rochester MI 21 68 158 40:18.5 13:00/M
3 Betty Taussig Englewood FL 264 62 164 40:36.5 13:06/M
4 Karen Johnston Sarasota FL 308 62 189 44:27.6 14:20/M
5 Sally Cook Palmetto FL 46 62 192 44:42.3 14:25/M
6 Sandra Daves Holmes Beach FL 327 68 193 44:43.1 14:25/M
7 Suzanne Lang Sarasota FL 140 65 202 46:04.2 14:52/M
8 Laura Buckland Sarasota FL 31 65 204 46:15.0 14:55/M
9 Christina Alexander Bradenton FL 2 64 256 56:08.4 18:06/M
10 Mary Hawes Sarasota FL 100 76 266 58:13.6 18:47/M
11 Lucy Krohne Valrico FL 138 65 268 58:54.5 19:00/M
12 Mary Scavelli Sarasota FL 230 68 271 59:10.4 19:05/M
13 Dee Arch Bradenton FL 9 66 272 59:20.1 19:08/M
14 Janice Guimond Sarasota FL 92 64 283 1:00:41.4 19:35/M
15 Janice Mikek 157 68 285 1:00:58.4 19:40/M
Top

Male 61 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roland Kolbeck 137 64 16 26:23.1 8:31/M
2 Jeffrey Dornbush Swampscott MA 326 67 38 28:54.4 9:19/M
3 Chris Common Sarasota FL 43 62 57 31:31.0 10:10/M
4 Todd Johnston Sarasota FL 307 64 132 38:13.5 12:20/M
5 John Palermo Pittsburgh PA 182 71 153 39:52.4 12:52/M
6 Douglas Schiller Ellenton FL 236 79 212 47:52.3 15:26/M
7 Ray Eaton Sarasota FL 62 67 218 48:29.4 15:38/M
8 Mike Arch Bradenton FL 8 66 248 53:38.9 17:18/M