Rescuing Our Next Generation 5k & 1 Mile

Age Group Results

April 15, 2017


Results By Domenic & Mike for


Men: Top Finishers 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Gluski Jupiter FL 224 33 2 19:07.5 6:10/M
2 Mackenzie Bell Brooksville FL 114 13 8 21:29.3 6:56/M
3 Kat Damstetter Hudson FL 156 48 17 23:43.8 7:39/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bernhard Heulmanns Lake Wylie SC 144 48 1 19:01.7 6:08/M
2 Aaron Anderson Tampa FL 187 30 3 20:40.3 6:40/M
3 Thomas Gludki Jupiter FL 223 34 4 20:46.5 6:42/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Ulrich Oldsmar FL 199 0 84 41:11.0 13:17/M
Top

Female 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Walker Palm Harbor FL 146 12 64 34:15.4 11:03/M
2 Haylee Gardner 205 9 69 34:19.2 11:04/M
3 Olivia Torales 213 13 86 41:16.4 13:19/M
4 Mary Bork 208 7 88 41:31.6 13:24/M
Top

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shane Singleton Oldsmar FL 123 10 9 22:36.0 7:17/M
2 Daniel Waldman Oldsmar FL 132 10 46 30:51.9 9:57/M
3 Howard Spiegel Tarpon Springs FL 152 10 91 43:20.0 13:59/M
4 William Wilcoxen Hudson FL 103 9 96 45:02.3 14:32/M
5 Connor Pigott Oldsmar FL 118 3 98 45:28.0 14:40/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dixie Miller 215 18 53 32:03.4 10:20/M
2 Chloe Overfield 216 18 57 32:17.0 10:25/M
3 Angelica Orelus 214 14 66 34:15.8 11:03/M
4 Chloe Guy 212 15 67 34:16.6 11:03/M
5 Madison Malyk Dunedin FL 182 17 76 37:54.2 12:14/M
6 Elizabeth Schenk 206 14 77 38:11.6 12:19/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Johnny Orital 210 16 7 21:29.1 6:56/M
2 Sean Burge 211 18 14 23:20.4 7:32/M
3 Patrick Bork 207 14 20 23:57.1 7:44/M
4 Jacob Blair 209 15 32 26:36.2 8:35/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alyssa Salamone New Port Richey FL 222 21 18 23:50.2 7:41/M
2 Sarah Menken Littleton CO 179 27 35 27:20.2 8:49/M
3 Jasmin Londono Melbourne FL 185 28 49 31:22.9 10:07/M
4 Irina Varzavand St. Petersburg FL 106 26 60 32:35.9 10:31/M
5 Samantha Casequin 220 22 68 34:17.4 11:04/M
6 Jacqueline Renaud 228 22 79 38:49.6 12:31/M
7 Kathryn Shaw 219 29 90 41:46.4 13:28/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Menken Orlando FL 172 26 10 22:40.9 7:19/M
2 Robert Majors Largo FL 138 29 21 24:02.4 7:45/M
3 William Jenkins Melbourne FL 186 25 41 29:12.6 9:25/M
4 Nathan Walsh 218 22 65 34:15.7 11:03/M
5 Louis Ferraroni Clearwater FL 194 23 72 36:11.7 11:40/M
6 Giovanni Ferraroni Clearwater FL 195 20 73 36:11.8 11:40/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kerry Rickel Palm Harbor FL 192 30 24 25:05.8 8:05/M
2 Shana Mabie Palm Harbor FL 181 39 27 25:23.7 8:11/M
3 Alyson Edens Palm Harbor FL 180 30 29 26:15.9 8:28/M
4 Chanel Gianelli Oldsmar 227 30 37 28:05.7 9:04/M
5 Gima Kline Dunedin FL 162 33 38 28:06.8 9:04/M
6 Tiffany Ernst Oldsmar FL 170 35 39 28:19.3 9:08/M
7 Krista Millian Palm Harbor FL 108 36 42 29:40.3 9:34/M
8 Maria Cortes Oldsmar FL 124 37 47 30:52.9 9:57/M
9 Jasmine Herritt Roanoke VA 115 37 51 31:51.7 10:16/M
10 Samantha Butler Oldsmar FL 102 31 56 32:17.0 10:25/M
11 Kim Edwards Safety Harbor FL 117 36 74 36:43.2 11:51/M
12 Robyn Matos Tarpon Springs FL 109 32 81 39:37.4 12:47/M
13 Shannon Ulrich Oldsmar FL 200 34 85 41:12.3 13:17/M
14 Tari Yeatman Palm Harbor FL 203 36 89 41:32.0 13:24/M
15 Colleen Spiegel Tarpon Springs FL 153 39 92 43:25.0 14:00/M
16 Leigh Cowan Land O Lakes FL 151 30 97 45:04.8 14:32/M
17 Kelly Pigott Oldsmar FL 120 31 100 45:31.1 14:41/M
18 Barbara Jo Bell 230 37 103 53:13.9 17:10/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tristen Middleton 231 32 16 23:27.7 7:34/M
2 Stephan Villavicencio Tampa FL 126 38 19 23:51.9 7:42/M
3 Andrew Garcia Tampa FL 101 31 28 25:47.6 8:19/M
4 Joed Smith Oldsmar FL 173 39 43 30:18.0 9:46/M
5 Ryan Jones Weekie Wachee FL 177 35 63 33:33.8 10:49/M
6 Scotty Valentine St Petersburg FL 141 33 75 36:53.2 11:54/M
7 Jeff Matos Tarpon Springs FL 104 30 82 39:37.7 12:47/M
8 Dane Pigott Oldsmar FL 119 31 99 45:31.0 14:41/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Phillips 229 40 30 26:22.8 8:30/M
2 Susie Grace Lutz FL 169 46 44 30:27.7 9:49/M
3 Sarah Stephens Lake City FL 164 46 55 32:16.5 10:25/M
4 Liliana Crellin Largo FL 201 43 58 32:28.4 10:28/M
5 Leelee Ewer Palm Harbor FL 121 40 71 35:19.7 11:24/M
6 Renee Dyer Palm Harbor FL 145 49 80 38:58.0 12:34/M
7 Christina Youngblood Dunedin FL 184 46 87 41:26.8 13:22/M
8 Lisa McDaniel Odessa FL 128 46 93 43:44.0 14:06/M
9 Trish Cooper Oldsmar FL 147 49 101 46:04.8 14:52/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Hayes Roanoke VA 116 46 6 20:55.7 6:45/M
2 Michael Bell Brooksville FL 112 43 13 23:19.9 7:31/M
3 Jeff Rathmell Dunedin FL 178 44 15 23:24.3 7:33/M
4 David Shiner Saint Petersburg FL 225 45 31 26:29.0 8:33/M
5 Chris Youngblood Dunedin FL 183 46 33 27:12.5 8:46/M
6 Daniel Deleon Portland TN 110 46 40 29:10.4 9:25/M
7 Eric Dodson Palm Harbor FL 226 40 45 30:35.0 9:52/M
8 Dan Graves Spring Hill FL 140 45 54 32:15.7 10:24/M
9 Rod Harley St. Petersburg FL 105 47 59 32:34.2 10:30/M
10 Scott Crellin Palm Harbor FL 149 48 70 34:50.1 11:14/M
11 Chris Tagliarini 217 41 78 38:48.7 12:31/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Birgitt Zirden-Heulmanns Lake Wylie SC 143 53 23 24:12.6 7:48/M
2 Elaine Zagami Clearwater FL 150 55 102 46:04.9 14:52/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Westrich Norwich VT 189 53 5 20:46.6 6:42/M
2 David Barnhart New Port Richey FL 142 58 11 22:50.9 7:22/M
3 Shawn Stephens Lake City FL 165 52 22 24:04.5 7:46/M
4 Jon Carter Tampa FL 154 53 25 25:14.4 8:08/M
5 John Menken Palm Harbor FL 171 58 26 25:20.7 8:10/M
6 Tiim Love Clearwater FL 161 54 61 32:46.0 10:34/M
7 Lee McDaniel Odessa FL 127 52 94 43:46.0 14:07/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dolly Talmadge Dunedin FL 134 63 50 31:23.6 10:07/M
2 Frannie Godair Apollo Beach FL 158 62 52 32:02.9 10:20/M
3 Ann Robinson Palm Harbor FL 160 65 62 33:10.9 10:42/M
4 Lynda Olander Safety Harbor FL 135 70 83 40:20.7 13:01/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Jensen Denver CO 111 60 12 22:53.9 7:23/M
2 Samuel Lewbel Stafford Springs CT 163 67 34 27:19.3 8:49/M
3 Jim Wannamaker Palm Harbor FL 193 68 36 27:57.5 9:01/M
4 Larry Godair Apollo Beach FL 159 70 48 31:14.0 10:05/M
5 Jeff Kronschnabl Clearwater 221 60 95 43:46.3 14:07/M