Long Play Run

Age Group Results

March 05, 2017


Results By Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.


Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59

Long Play

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristen Hite Altamonte Springs FL 194 46 11 5:31:36.0 5:31:36.0 9:54/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Koenig Lutz FL 357 27 1 4:28:15.7 4:28:15.7 8:00/M
Top

Female Master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Hess Indianapolis IN 353 47 17 5:58:28.5 5:58:35.8 10:42/M
Top

Male Master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Garratt Brierley hill WEST MIDLA 347 43 2 4:46:27.5 4:46:31.4 8:33/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christine McVeagh Palm Harbor FL 363 23 19 6:08:22.1 6:08:26.8 11:00/M
2 Madeline Benson Jacksonville FL 337 22 26 6:25:00.0 6:25:03.3 11:30/M
3 Caitlin Mooney Tampa FL 366 25 42 7:02:45.6 7:02:49.5 12:37/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
DQ Cory Braddy Wesley Chapel FL 340 23 DQ 4:14:01.1 4:14:03.8 7:35/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bambi Pennycuff Jacksonville Beach FL 372 39 25 6:22:45.7 6:22:55.8 11:26/M
2 Desiree acevedo Homosassa FL 333 37 48 7:15:54.1 7:16:12.8 13:01/M
3 Natalia Terreros Jacksonville FL 383 36 52 7:29:02.3 7:29:18.4 13:25/M
4 Samantha Aybar Naples FL 392 38 56 9:09:26.2 9:09:37.5 16:24/M
5 Kimberly Biddle Wesley Chapel FL 339 39 59 9:43:33.7 9:43:48.1 17:26/M
6 Marcia Garvin Tampa FL 348 38 60 9:43:37.1 9:43:48.5 17:26/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeff Iosa Dunedin FL 394 39 4 5:13:29.7 5:13:34.3 9:22/M
2 Rocky Henderson Winter Garden FL 352 36 8 5:24:30.8 5:24:32.9 9:41/M
3 Alex Wiener Palm Beach Gardens FL 388 35 9 5:25:48.0 5:25:48.0 9:44/M
4 Paul Crawford Tampa FL 342 34 13 5:51:34.9 5:51:36.8 10:30/M
5 Daniel Berry Loxahatchee FL 338 33 14 5:51:34.0 5:51:37.0 10:30/M
6 Brian Smith Zephyrhills FL 400 34 23 6:18:29.4 6:19:04.2 11:19/M
7 Benjamin Raposa Lutz FL 374 34 24 6:19:38.0 6:19:46.0 11:20/M
8 Walter Watts Tampa FL 387 36 28 6:27:44.4 6:28:11.9 11:35/M
9 Roderick McMullen Tampa FL 362 38 29 6:27:42.1 6:28:12.0 11:35/M
10 Denny Krahe Lakeland FL 358 35 35 6:45:04.5 6:45:11.3 12:06/M
11 Rafael Souza Miami FL 379 38 37 6:47:06.6 6:47:11.2 12:09/M
12 Chad Goulas Brandon FL 349 39 38 6:48:21.4 6:48:35.8 12:12/M
13 Darryl Lohrke Spring hill FL 359 30 40 6:50:46.7 6:50:54.4 12:16/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kayte Branch clearwater FL 341 40 55 8:25:22.1 8:25:30.7 15:05/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ronnie Hines Jupiter FL 354 45 5 5:15:04.9 5:15:04.9 9:24/M
2 Colin Trower Gunnison CO 385 40 6 5:16:46.7 5:16:48.8 9:27/M
3 Christian Stewart west palm beach FL 381 40 7 5:23:44.3 5:23:44.3 9:40/M
4 Greg Short Ocala FL 376 47 10 5:29:40.2 5:29:41.5 9:50/M
5 Andrea Nelson middleburg FL 368 45 20 6:14:26.9 6:14:32.6 11:11/M
6 Jason Hassell Tarpon Springs FL 351 43 21 6:15:19.4 6:15:30.8 11:13/M
7 Dan Owens Odessa FL 369 45 22 6:18:35.4 6:18:39.3 11:18/M
8 Carl Zumbano Land O Lakes FL 390 43 27 6:27:51.7 6:28:11.5 11:35/M
9 Chris Lawless Bradenton FL 396 45 32 6:33:13.4 6:33:29.8 11:45/M
10 Scott Sadis Tampa FL 397 47 39 6:50:48.5 6:50:54.1 12:16/M
11 Luis Soto Wesley Chapel FL 378 47 47 7:15:59.5 7:16:12.0 13:01/M
12 Jason DuPont Patterson GA 345 45 57 9:09:31.5 9:09:37.6 16:24/M
DQ Scott Sternthal westmount QC 380 42 DQ 3:33:11.7 3:33:13.1 6:22/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nadeen M Miskanin Chicago IL 365 52 31 6:33:01.1 6:33:14.4 11:44/M
2 Becky Reinecke 375 56 36 6:46:19.1 6:46:34.4 12:08/M
3 Candi Ashley Temple Terrace FL 335 55 41 6:54:45.6 6:54:50.3 12:23/M
4 Debra Walker Vero Beach FL 386 50 49 7:18:58.4 7:19:09.3 13:07/M
5 Carey Smith Tampa FL 377 53 51 7:27:02.7 7:27:08.8 13:21/M
6 Sandy Graham Tampa FL 350 55 54 8:25:11.8 8:25:30.7 15:05/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roger Sutton Ocala FL 382 54 3 4:47:37.9 4:47:39.6 8:35/M
2 Mark Palamar New Port Richey FL 393 50 12 5:31:47.8 5:31:50.9 9:54/M
3 Jon Docs 344 53 15 5:57:22.9 5:57:34.8 10:40/M
4 Andrew Barrett Tampa FL 399 50 16 5:58:00.4 5:58:02.6 10:41/M
5 Lyle Jacon Wesley Chapel FL 355 54 18 6:04:36.4 6:05:07.4 10:54/M
6 Tom Doleeki Saint Petersburg FL 395 52 33 6:35:43.8 6:35:47.8 11:49/M
7 Joe Tumminia Odessa FL 391 50 45 7:12:34.6 7:12:39.5 12:55/M
8 Pete Pfannerstill Wesley Chapel FL 398 58 46 7:15:59.1 7:15:59.9 13:01/M
9 Joseph Delazzaro Pompano Beach FL 343 59 50 7:24:20.5 7:24:27.6 13:16/M
10 oscar acevedo Homosassa FL 334 53 58 9:24:37.4 9:24:55.8 16:52/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Wood 389 67 30 6:32:05.5 6:32:21.3 11:43/M
2 Dan Miller 364 69 34 6:43:17.8 6:43:22.5 12:02/M
3 Chuck Froman Lakewood Ranch FL 346 60 43 7:09:43.1 7:09:53.6 12:50/M
4 Michael Patterson Dunedin FL 371 61 44 7:11:33.1 7:11:48.5 12:53/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Kendrick Yeovil UK 356 70 53 7:43:07.1 7:43:26.9 13:50/M